Webinaria zaplanowane
Zorza polarna - magiczny spektakl na niebie, 11 grudnia 2024, 17.00
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Środy z geofizykami". Zorza polarna to zjawisko, które od wieków fascynuje ludzi. Kolorowe światła rozświetlające nocne niebo obserwowano już w starożytnych Chinach czy w Grecji. Posiada też wiele nazw - oficjalnie, z łaciny, to "Aurora", czyli rzymska bogini jutrzenki, w Finlandii natomiast znana jest jako "Revontulet", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Lisi ogień". Związanych jest z nią wiele mitów i wierzeń na całym świecie... Tymczasem w XXI wieku zorza polarna jest zjawiskiem dobrze rozpoznanym naukowo. Potrafimy wytłumaczyć mechanizmy, które nią rządzą. Prowadzimy jej regularne obserwacje i pomiary zarówno z ziemi, jak i z kosmosu. Dysponujemy modelami matematycznymi, które pomagają nam przewidywać, kiedy i gdzie pojawi się zorza. Czym jest i jak powstaje zjawisko, które przyciąga ludzi z całego świata? Jakie może mieć kolory? Gdzie możemy je zobaczyć? Czy ma wpływ na nasze życie i zdrowie? Czy występuje tylko na Ziemi? Czym jest indeks Kp i co do tego wszystkiego ma pole magnetyczne Ziemi oraz wiatr słoneczny? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy w czasie lekcji nadawanej na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Dowiemy się też jak zorza wygląda na stacji i czy wpływa na pracę znajdujących się tam polarników.
Prelegentka: Anna Nadolna - Geograf, hydrolog, polarnik. Na co dzień hydrolog - mocno związana z wodą, której to zdarzyło się jej szukać nawet na pustyni. Zamiłowanie do przestrzeni i dalekich podróży zaprowadziło ją za północne koło podbiegunowe, jako uczestniczkę 40. Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2017-2018), gdzie pracowała jako… obserwator meteorologiczny. W Arktyce zakochała się od pierwszego wejrzenia, dlatego aktualnie znowu można ją spotkać w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund razem z ekipą 47 Wyprawy Polarnej.
Zapisy: https://forms.office.com/e/xRSm7u2D5V
Pory roku w najbliższej okolicy Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie,
6 grudnia 2024, 10.00
Zapraszamy na specjalną lekcję online z okazji Mikołajek - prosto z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie!
Wydawałoby się, że Arktyka to kraina wiecznego zimna, mrozu i śniegu. Jednak w rzeczywistości i tu możemy rozróżnić pory roku, w czasie których przyroda znacząco się zmienia. Latem pokrywa śnieżna topnieje, pojawiają się różne kolory tundry, zwierzęta przybierają letnie barwy, pojawiają się różne gatunki ptaków, a słońce jest ciągle nad horyzontem. Jesienią pojawiają się pierwsze opady śniegu, pierwsze przymrozki, większość ptaków odlatuje do cieplejszych obszarów, dni stają się coraz krótsze, zaczyna się noc polarna. Zimą pokrywa śnieżna staje się coraz grubsza, można obserwować zorze polarne i piękne pełnie Księżyca, a temperatura powietrza najczęściej jest ujemna, w lutym wschodzi słońce. Z kolei wiosną dni stają się coraz dłuższe, aż w końcu zaczyna się dzień polarny i znów słońce nie zachodzi. W trakcie webinarium opowiem o przyrodzie i zmieniającym się w ciągu roku krajobrazie w okolicach Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
Prelegent: Piotr Ostrowski – polarnik, geograf, podróżnik, nauczyciel geografii w Szkole Podstawowej nr 9 w Elblągu, uczestnik 44. i 47. Wyprawy Polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie na stanowisku meteorologa.
Zapisy: Edu-Arctic