Webinaria zrealizowane
- CO WPŁYWA NA FUNKCJONOWANIE ZLEWNI RZECZNYCH POŁUDNIOWEGO SPITSBERGENU I JAKIE ZMIANY OBSERWUJEMY?, 13.12.2023 [NAGRANIE]
Reżim rzek Arktyki cechuje zmienność sezonowa, a ich aktywność ograniczona jest do relatywnie krótkiego okresu letniego. Dodatnie temperatury powietrza powodują gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej i lodu, co powoduje uruchomienie cieków. Na początku lata występują zwykle powodzie roztopowe, gdyż przemarznięty po zimie grunt nie pozwala na infiltrację wody. Latem wody rzek są uzupełniane przez opady deszczu, a w przypadku zlewni zlodowaconych dodatkowo wodą z topniejących lodowców. W okresie zimowym, kiedy temperatury są ujemne, rzeki arktyczne zamarzają.
- POLSCY POLARNICY W POSZUKIWANIU GAZU, 6.12.2023 [NAGRANIE]
Podczas webinarium wyjaśnimy, dlaczego Arktyka jest najlepszym regionem do śledzenia skutków zmian klimatu w kontekście emisji metanu, a także co je kontroluje na Svalbardzie i ogólnie w regionach polarnych. Zastanowimy się również nad przyszłością kriosfery w kontekście strumieni metanu oraz przedstawimy dostępne rozwiązania technologiczne, które pozwolą obniżyć poziom metanu w atmosferze.
Prowadzący: dr Maciej Bartosiewicz – doświadczony limnolog i biogeochemik zajmującym się ekosystemami słodkowodnymi. W 2015 roku obronił pracę doktorską w Institut national de la recherche scientifique w Quebecu, wyjaśniając wpływ fal upałów na przetwarzanie węgla i emisję gazów cieplarnianych z jezior. Następnie rozpoczął staż naukowy na Uniwersytecie w Bazylei, koncentrując się na procesach odpowiedzialnych za produkcję metanu w natlenionych wodach ("paradoks metanu"). Podczas tego stażu opracował system monitorowania metanu wdrożony w stawach termokrasowych w zachodniej Syberii. Od 2021 roku pracuje na stanowisku adiunkta w IGF PAN, kierując projektem finansowanym z programu PASIFIC Marie Curie Cofund Scheme, a także dużym międzynarodowym projektem polsko-szwajcarskim finansowanym przez NSF. Jest recenzentem w wielu prestiżowych czasopismach, w tym „Nature Climate Change” i „Global Change Biology”. W 2019 roku jego praca "Hot tops, cold bottoms: Synergistic climate warming and shielding effects increase carbon burial in lakes" została opublikowana w “Nature Climate Change” i była najczęściej pobieranym artykułem w “Limnology and Oceanography Letters”. W swoim obecnym projekcie stara się zrozumieć, co kontroluje strumienie gazów cieplarnianych i przetwarzanie materii organicznej w wysokich jeziorach arktycznych w strefie granicznej wieloletniej zmarzliny.
- HEAT TRANSPORT FROM ATLANTIC OCEAN TO SVALBARD, 29.11.2023 [RECORDING]
This talk is a simplified introduction to the role of ocean circulation in transferring heat to Svalbard. It includes a non-technical summary of the tools used by oceanographers and example data from Svalbard fjords. Overall aim is to convey the significance of oceanic processes in the climate system.
Presenter: Dr. Vineet Jain – works as an Adiunkt in the Department of Polar and Marine Research in the Institute of Geophysics (IGF PAN). He specializes in physical oceanography and his research interests include mixed-layer, water masses and ocean dynamics.
- JAK SZYBKO COFAJĄ SIĘ KLIFY MORSKIE?, 15.11.2023 [NAGRANIE]
- POLE MAGNETYCZNE ZIEMI A WĘDRÓWKA KONTYNENTÓW, 8.11.2023 [NAGRANIE]
- INVESTIGATING EVAPORATION IN HORNSUND AREA (SW SPITSBERGEN), 25.10.2023 [RECORDING]
Evaporation is an important component of the hydrological cycle but remains understudied in High Arctic Svalbard. With ongoing climate change and an increase in air temperature, evaporation rates are likely to increase. This presentation explains the Arctic hydrological cycle and how we measure and analyse evaporation at Hornsund.
Presenter: Nicole Hanselmann – a PhD student at the International Environmental Doctoral School at the Department of Hydrology and Hydrodynamics IGF PAN. She is studying the effects of climate change on High Arctic catchments. Her current research focus is to find better estimates for land evaporation at Hornsund SW.
- GŁĘBOKIE SONDOWANIA SEJSMICZNE (GSS) – HISTORIE Z REJONÓW POLARNYCH I EUROPY CENTRALNEJ, 18.10.2023 [NAGRANIE]
Podstawowymi danymi obserwacyjnymi w sejsmologii są sejsmogramy, czyli zapisy fal sejsmicznych dokonywane przez sejsmografy. Fale sejsmiczne są falami sprężystymi rozchodzącymi się w Ziemi. Mogą powstać wskutek wielu czynników, np. trzęsień ziemi, eksplozji materiałów wybuchowych, działalności górniczej… Obserwując te fale można wyciągnąć wnioski dotyczące budowy wnętrza Ziemi. Głębokie sondowania sejsmiczne (GSS) są metodą badania struktury skorupy ziemskiej (jak też nieco głębiej) polegającą na wzbudzaniu (za pomocą materiałów wybuchowych lub specjalnych urządzeń) fal sejsmicznych i ich rejestracji za pomocą sejsmografów. Metoda ta wykorzystywana jest w geofizyce poszukiwawczej i w analizie budowy wnętrza Ziemi. Zostaną przedstawione wybrane eksperymenty z udziałem Polaków prowadzone w różnych warunkach terenowych, na morzu i lądzie, m.in. w Polsce, Ukrainie, okolicach Svalbardu w Arktyce i Zatoce Admiralicji w Antarktyce.
Prelegent: dr hab. Wojciech Czuba – pracownik Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk od 1994 roku zajmujący się od początku modelowaniem sejsmicznym na podstawie głębokich sondowań sejsmicznych. Uczestnik wielu projektów międzynarodowych i ekspedycji terenowych. Kierownik morskich wypraw polarnych. Kierownik Zakładu Sejsmicznych Badań Litosfery.
- CZY ZMIANY KLIMATYCZNE SĄ WIDOCZNE POD ZIEMIĄ? ANALOGIE POMIĘDZY BADANIAMI PERMAFROSTU NA SPITSBERGENIE A STRUKTURAMI OSUWISKOWYMI W POLSCE, 11.10.2023 [NAGRANIE]
Zmiany klimatyczne są doskonale udokumentowane i obserwowane powierzchniowo, szczególnie w obszarach subpolarnych. Ale czy mogą one oddziaływać głębiej? Czy możliwe jest odniesienie wyników badań polarnych do zjawisk obserwowanych w Europie? Szczególnym przykładem są zmiany płytkiej strefy przypowierzchniowej, gdzie obserwuje się szybką ewolucję czynników hydrologicznych pod wpływem zmian termicznych. Mechanizm ten znajduje odniesienie w dwóch z pozoru odmiennych zjawiskach geologicznych: ewolucji permafrostu oraz powstawaniu osuwisk w obszarach górskich. W obu przypadkach obserwuje się znacznie większe oddziaływanie temperatury poprzez zmiany hydrologiczne niż jej bezpośredni wpływ na struktury skalne. Podczas webinarium postaram się przedstawić Państwu, w jaki sposób opracowana dla badań polarnych metodyka znajduje zastosowanie w rozwiązywaniu problemów lokalnych, jakim są osuwiska w Polsce.
- W POGONI ZA MOTYLEM, CZYLI CZY (ŚREDNIOTERMINOWE) PROGNOZY POGODY MAJĄ SENS?, 27.09.2023 [NAGRANIE]
Prognozy pogody są źródłem kluczowych informacji z punktu widzenia społeczeństw. W przeszłości prognozowanie odbywało się głównie metodą klimatyczną (jaka była pogoda rok, dwa lata, dziesięć lat temu), wspomaganą lokalną wiedzą (jak wieje od góry, to będzie słońce, a jak na górę, to będzie deszcz) bądź synoptyczną (dzisiejszy układ ciśnienia wygląda jak ten z 15 października 2008, więc jego ewolucja powinna być podobna). Od ok. 100 lat w coraz większej mierze polegamy na podejściu opartym na rozwiązaniu równań mechaniki płynów. Podejście to połączone z systematycznymi obserwacjami stanu atmosfery umożliwiają wykonywanie prognoz nie tylko na kilka - kilkadziesiąt godzin, ale na dni, tygodnie, miesiące, lata, a nawet milenia (jak w przypadku projekcji klimatycznych). Równania mechaniki płynów są chaotyczne w swojej naturze, co oznacza silną zależność prognozy od danych początkowych. Ten przykład chaosu deterministycznego dorobił się nazwy rozpoznawanej w popkulturze - efekt motyla.
Czy zatem prognozowanie pogody na kilka - kilkanaście dni jest w ogóle możliwe? I czym w takim razie są prognozy średnioterminowe? Czy niosą jakąkolwiek wartość dodaną? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w czasie webinarium. Dołożę także starań, abyście ze spotkania wyszli z nieco lepszym zrozumieniem tego, czego możemy, a czego nie możemy oczekiwać od prognozy pogody na jeden dzień, jeden tydzień i jeden miesiąc do przodu.
Prelegent: dr Darek Baranowski – jest fizykiem atmosfery zajmującym się oddziaływaniami atmosfera – ocean i procesami kształtującymi pogodę w skali średnioterminowej, to jest od kilku dni do kilku tygodni. Zajmuje się głównie tropikami ze szczególnym uwzględnieniem obszaru pomiędzy Oceanem Indyjskim a zachodnim Pacyfikiem. Badani prowadził na Uniwersytecie Warszawskim (doktorat 2015), Scripps Institution of Oceanography, NASA Jet Propultion Laboratory. Od 2018 w IGF PAN.
- SZTOKHOLM, MIASTO MOICH (GEOGRAFICZNYCH) MARZEŃ, 20.09.2023 [NAGRANIE]
Sztokholm, stolica Szwecji, ustępuje pod względem sławy czy historycznego znaczenia innym europejskim stolicom, jednak niewątpliwie jest miastem o niezwykłej geografii. Rozmieszczone na … wyspach, miasto obejmuje wybrzeża morskie i jeziorne, dramatyczne skaliste skarpy, łagodne łąki, gęste dzielnice kamienic i osiedla harmonijnie owinięte wokół wzgórz. Większość miast na świecie położonych jest w miejscach, gdzie warunki geograficzne zapewniały ich mieszkańcom wodę, zasoby naturalne, czy łatwość obrony danego miejsca. Sztokholm łączy wszystkie te uwarunkowania, zaś różnorodność i wyrazistość geograficzna miasta daje nam szansę przyjrzeć się interakcjom między przyrodą, a cywilizacją, między naturalnym krajobrazem, a zabudową. Zapraszam na wirtualny spacer po Sztokholmie, podczas którego przyjrzymy się temu, co często umyka uwadze mieszkańców i turystów – bliskim relacjom między miastem i geografią.
Prelegent: Julian Podgórski – doktorant Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IGF PAN. Zajmuje się teledetekcją, geoinformatyką, lodowcami, a w szczególności górami lodowymi.
- DANCING WITHIN THE RIVER: THE PROBLEM OF PLASTICS, 13.09.2023 [RECORDING]
The signature of humans on Earth is evident in each natural system, and when we look at rivers it entails pollution. Plastic pollution has been hitting the headlines lately, and the main reason is that we do not know much about its effects on animals and the environment. My research focusses on a very small aspect of the plastic problem: when plastic fragments deposited at the bed of rivers start to move again, transported by the current.
- LÓD MORSKI W CIEKAWOSTKACH, 6.09.2023 [NAGRANIE]
- ISLANDIA - GALERIA GEOFIZYCZNYCH CUDÓW, 30.08.2023 [NAGRANIE]
- ATLANTYFIKACJA ARKTYKI OKIEM BIOLOGA MORZA, 23.08.2023 [NAGRANIE]
Ocean Arktyczny to jeden z najszybciej ocieplających się regionów świata. Przyczynia się do tego wzrost temperatury i zasolenia wód atlantyckich, docierających do Arktyki. Przyspieszają one tempo topnienia pokrywy lodowej, zaburzają mieszanie się wód i wpływają na lokalną faunę i florę. W efekcie tych procesów znaczna część Oceanu Arktycznego, pod względem oceanograficznym i ekologicznym, coraz bardziej przypomina Atlantyk, stąd też nazwa tego zjawiska – atlantyfikacja Arktyki. Webinarium rozpocznę od opowiedzenia o unikalności Oceanu Arktycznego, która kształtuje jego podatność na zmiany. Następnie przybliżę temat atlantyfikacji Arktyki, objaśniając mechanizmy jej postępowania oraz jej konsekwencje ekologiczne.
Prelegent: dr Maciej Mańko jest adiunktem Katedry Biologii Morza i Biotechnologii Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy doktorskiej badał możliwość wykorzystania meduz i innych zwierząt galaretowatych do monitorowania efektów zmiany klimatu w Oceanie Arktycznym. Jego obecne badania dotyczą ewolucji cykli życia organizmów galaretowatych i ich różnorodności, szczególnie w głębinach oceanicznych.
- CO DZIEJE SIĘ NA POWIERZCHNI LODOWCA?, 2.08.2023 [NAGRANIE]
W wielu rejonach świata górskie lodowce stanowią kluczowe źródło wody dla rolnictwa czy energetyki. Jednym z takich miejsc jest środkowe Chile, gdzie susza daje się mieszkańcom we znaki od 13 lat. Zrozumienie i monitoring sytuacji lodowców ma więc kluczowe znaczenie. Podczas webinarium odwiedzimy Chile, poznacie andyjski lodowiec Universidad, dowiecie się co widać z kosmosu, a czego nie i jak zmienić zdjęcie lodowca w mapę skał. Spróbujemy też zastanowić się co może czekać lodowiec i Chile w przyszłości.
- CHEMIA W GEOLOGII, CZYLI O INTERDYSCYPLINARNOŚCI W NAUCE, 26.07.2023 [NAGRANIE]
- ABSTRAKCJE, ABSTRAKCJE I JESZCZE RAZ ABSTRAKCJE, CZYLI KONKRETNIE O TYM, JAK O PROCESACH GEOFIZYCZNYCH MYŚLI TEORETYK, 5.07.2023 [NAGRANIE]
Przewodnikiem będzie dr hab. Mariusz Białecki, profesor Instytutu Geofizyki PAN, kierownik Zakładu Obrazowania Geofizycznego. Zdolność bezpiecznego poruszania się po terenie abstrakcji nabywał m.in. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (doktorat), na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Tokijskiego (post-doc) i w Instytucie Geofizyki PAN (habilitacja). Na co dzień zajmuje się dynamiką nieliniową, modelowaniem układów złożonych i automatami komórkowymi.
- ARE HUMANS CHANGING LAND USE AND INCREASING SOIL LOSS?, 28 CZERWCA 2023 [RECORDING]
Presenter: dr Michael Nones – an Associate Professor in the Hydrology and Hydrodynamics Department at the Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences in Warsaw, Poland. He currently works on fluvial morphodynamics and geomorphology, combining numerical modelling with remote sensing. He is interested in understanding how landscape changes influence the transport of sediment on hillslopes and rivers.
- CZY 3,75 MILIARDA LAT TEMU MOŻNA BYŁO LEŻEĆ NA PLAŻY ORAZ INNE PYTANIA, NA KTÓRE MOŻEMY ODPOWIEDZIEĆ BADAJĄC ZIARNA CYRKONU, 21 CZERWCA 2023 [NAGRANIE]
Znaczna część informacji o warunkach panujących na wczesnym etapie trwania naszej plany (4.5–2.5 mld lat temu) pochodzi z badań nad ziarnami cyrkonu. Jest to jeden z najbardziej trwałych oraz stabilnych minerałów, który zachowuje się mimo wietrzenia, podgrzewania czy nawet częściowego przetapiania skał. Stanowi on najstarszy zachowany ziemski materiał, datowany na 4.47 mld lat. Jego właściwości sprawiają, że jest on też idealnym minerałem wykorzystywanym do datowania izotopowego oraz rekonstrukcji środowiska przyrodniczego z tamtego okresu. W trakcie prezentacji zostaną przedstawione sposoby jego wykorzystania by odpowiedzieć na nurtujące nie tylko naukowców pytania, od obecności życia, po istnienie wynurzonych lądów, a co za tym idzie… plaż.
Prelegent: dr Piotr Król – jest geologiem pracującym w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN. Stopień doktora uzyskał w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Jego praca doktorska dotyczyła rekonstrukcji procesów magmowych w archaicznym Kompleksie Napier we Wschodniej Antarktydzie. Był członkiem wyprawy naukowej na Grenlandię w ramach projektu „PAAN Wspólny biegun - brakujący link pomiędzy Arktycznym i Antarktycznym zapisem wczesnej Ziemi”. Jego zainteresowania naukowe dotyczą geochronologii oraz geologii izotopowej skał archaicznych, tj. pomiędzy 4.0 a 2.5 mld lat temu. Prywatnie pasjonat języka hiszpańskiego oraz literatury.
- O ZASTOSOWANIU CZERWONEGO BARWNIKA DO ANALIZ ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ ZANIECZYSZCZEŃ, 14 CZERWCA 2023 [NAGRANIE]
Zastosowanie czerwonego barwnika do analizy rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń jest ważnym narzędziem w badaniach nad jakością wód. Czerwony barwnik, Rodamina WT, jest barwnym środkiem chemicznym, który można bezpiecznie dodać do rzek, aby śledzić przepływ wody i zanieczyszczeń. Gdy barwnik jest wpuszczany do rzeki, naukowcy mogą obserwować, jak się rozprzestrzenia i gdzie się zatrzymuje. To pozwala na identyfikację obszarów, które mogą być najbardziej dotknięte zanieczyszczeniem, oraz na ocenę skuteczności działań ochronnych. Wykorzystanie czerwonego barwnika jako znacznika pomaga w identyfikacji parametrów niezbędnych w modelach komputerowych używanych do symulacji rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Te informacje są niezwykle cenne dla tworzenia dokładnych modeli komputerowych, które mogą symulować jak zachowują się zanieczyszczenia w rzekach np. w przypadku awarii i katastrof. Na podstawie danych związanych ze sposobem i szybkością transportu czerwonego barwnika, badacze są w stanie ustalić istotne parametry, takie jak współczynniki przemieszczania się zanieczyszczeń, oraz wpływ różnych warunków środowiskowych np. roślinności na procesy rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.
Prelegentka: dr hab. inż. Monika Kalinowska – jest profesorem Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie pełni również funkcję zastępcy kierownika Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki. Jej główne zainteresowania badawcze to modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powierzchniowych wodach płynących oraz metody numeryczne w mechanice płynów. Uzyskała tytuł magistra fizyki na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w 2003 roku oraz doktorat z geofizyki w Instytucie Geofizyki PAN w 2008 roku. W latach 2002-2003 pracowała w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) w eksperymencie ATLAS przy LHC. Jest przewodniczącą Międzynarodowej Szkoły Hydrauliki, konferencji organizowanej co dwa lata pod patronatem Komitetu Gospodarki Wodnej PAN oraz międzynarodowej organizacji IAHR. Jest członkiem Komitetu Gospodarki Wodnej PAN, Komitetu Geofizyki PAN, oraz międzynarodowej organizacji IAHR (Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych).
- SEJSMOLOGIA ŚRODOWISKOWA - CZY METODY POSZUKIWANIA ROPY MOGĄ WSPIERAĆ ADAPTACJE DO ZMIAN KLIMATU?, 31 MAJA 2023 [NAGRANIE]
Prelegent: Prof. Mariusz Majdański jest fizykiem związanym zawodowo z Instytutem Geofizyki PAN. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Metod sejsmiki przemysłowej uczył się na stażu podoktorskim w Schlumberger w Wielkiej Brytanii. Prowadził badania na Uniwersytecie w Oulu w Finlandii oraz Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się modelowaniem sejsmicznym skorupy ziemskiej, analizą danych sejsmicznych i grawitacyjnych, sejsmiką przypowierzchniową czy badaniem wieloletniej zmarzliny. Uczestniczył w wielu eksperymentach polowych, w tym w ekspedycjach do Arktyki i Antarktydy. Jest autorem 45 publikacji naukowych i ponad 70 prezentacji na konferencjach międzynarodowych. Aktualnie jest także Z-cą Dyrektora ds. naukowych IGF PAN oraz Przewodniczącym Komitetu Geofizyki PAN.
- SHAPING THE EARHT: INSIGHTS INTO PLATE TECTONICS, 24 MAJA 2023 [RECORDING]
- RADIOAKTYWNE LODOWCE, 17 MAJA 2023 [NAGRANIE]
- DLACZEGO NIE WCHODZI SIĘ DWA RAZY DO TEJ SAMEJ RZEKI? BADANIA HYDROLOGICZNE NA SPITSBERGENIE, 26 KWIETNIA 2023 [NAGRANIE]
- PROJEKT RAW – JAK RECESJA WPŁYWA NA ZMIANY WARUNKÓW ŻYCIA W WODACH FIORDÓW?, 19 KWIETNIA 2023 [NAGRANIE]
Podczas webinarium opowiemy o założeniach i pierwszych sezonach realizacji interdyscyplinarnego projektu określenia tempa i kierunków zmian biogeochemicznych morsko-glacjalnego środowiska lodowców kończących się na lądzie oraz uchodzących do morza i ich morskiego przedpola.
Topnienie lodowców powoduje zmiany ilości zawiesin mineralnych i składu chemicznego wód spływających do morza. Te zmiany mają wpływ na zmiany warunków życia pierwszych ogniw cyklu pokarmowego – fito- i zooplanktonu, co w konsekwencji powoduje zmiany w całym ekosystemie. Projekt ma określić kierunki i ilościowe parametry tych zmian.
Projekt RAW (ang. retreat and wither) jest zaplanowanym na cztery lata interdyscyplinarnym projektem badawczym, którego celem jest próba ilościowego określenia zmian biochemicznych i fizykochemicznych środowiska glacjalno – morskiego, wywołanych globalnym ociepleniem. Realizowany jest przez Instytut Geofizyki PAN, Instytut Oceanologii PAN i Western Norway University of Applied Sciences.
Prelegent: dr Jerzy Giżejewski - geolog, polarnik, pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN. Pasjonat nurkowania, speleologii i historii wielkich wypraw polarnych.
- PÓŁNOCNA DROGA MORSKA, 15 MARCA 2023 [NAGRANIE]
Arktyka jest obszarem, gdzie wyraźniej niż w innych częściach globu zaznaczają się sprzężenia zwrotne pomiędzy procesami globalnego ocieplenia i ekspansją ekonomiczną. Drogi żeglugowe na Oceanie Arktycznym stają się konkurencyjne dla tradycyjnych szlaków morskich. Arktyka ogrzewa się ponad dwukrotnie szybciej niż reszta globu, co niesie za sobą wiele zagrożeń, ale również pewne możliwości. Serdecznie zapraszamy na webinarium poświęcone szlakom morskim w Arktyce.
Prelegent: dr Jerzy Giżejewski - geolog, polarnik, pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN. Pasjonat nurkowania, speleologii i historii wielkich wypraw polarnych.
- INSPIRUJĄCE HISTORIE POLARNICZEK, 8 MARCA 2023 [NAGRANIE]
Z okazji Dnia Kobiet serdecznie zapraszamy na webinarium poświęcone polskim badaczkom rejonów polarnych! Nie zabraknie krótkiego rysu historycznego, kiedy panie zaczęły brać udział w wyprawach do Arktyki i Antarktyki, a także sprawować funkcje kierowników ekspedycji. Przybliżymy również kilka sylwetek kobiet wraz z ich dokonaniami naukowymi i historiami, jak zaczęła się ich przygoda z polarnictwem.
- BITWA CZTERECH ARMII, CZYLI JAK RUSZYLIŚMY NA ODSIECZ KRÓLESTWU ROŚLIN?, 1 MARCA 2023 [NAGRANIE]
Od miliardów lat cztery ziemskie potęgi: litosfera, atmosfera, hydrosfera i biosfera pozostają w nieustającej bitwie o kontrolę nad pozostałymi. Światowym geosystemem wstrząsają uderzenia planetoid, kolizje kontynentów i wybuchy wulkanów, powstają i giną gatunki roślin i zwierząt, oceany zmieniają konfigurację, a atmosfera swój skład, przechodząc od dominacji dwutlenku węgla, poprzez etap metanowy do atmosfery tlenowej. Opowiemy zmienne losy tej bitwy, której niezależnym arbitrem jest rosnące w siłę Słońce, a jej przypadkowym uczestnikiem został człowiek, odwracając los królestwa roślin, nieuchronnie zmierzającego do zbiorowego samobójstwa.
- WODA WYZWANIEM XXI WIEKU DLA POLSKI I ŚWIATA?, 22 LUTEGO 2023 [NAGRANIE]
Podczas wykładu spróbujemy zastanowić się nad dwoma niezwykle ogólnymi pytaniami - Dlaczego woda? Dlaczego rzeki? Skąd pomysł, żeby stały się przedmiotem naukowych rozważań? Pamiętajmy, że Ziemia w 71% swojej powierzchni jest pokryta wodą, woda też stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Choć woda stanowi podstawę naszej egzystencji, to gdy jest jej zbyt dużo, jest dla nas śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak bardzo boimy się podtopień, powodzi, ulewnych deszczy. Gdy nie mamy zapewnionego dostępu do czystej wody, zagrożone jest istnienie całych społeczeństw. Woda i dostęp do niej każdego mieszkańca Globu bez wątpienia stanowi jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. Wraz ze zmieniającym się klimatem i wzrostem liczby ludności jest to najbardziej palące zagadnienie cywilizacyjne. I to praktycznie we wszystkich szerokościach geograficznych, choć natężenie problemu w różnych rejonach świata jest różne. Europa nie jest wolna od zagrożeń związanych z wodą i warto zdawać sobie sprawę z tego faktu. W ostatnich latach woda stała się istotną częścią debaty publicznej, wzbudza zainteresowanie mediów, bo coraz bardziej uświadamiamy sobie – również my w Polsce, że woda staje się dla nas dobrem deficytowym.
- PO CO POLSCE STACJE POLARNE?, 8 LUTEGO 2023 [NAGRANIE]
-
ŚWIĘTE KROWY, TAJEMNICA SZMARAGDOWEGO LODU I INNE WSPÓŁCZESNE ZAGADNIENIA W BADANIACH FIORDÓW POLARNYCH, 1 LUTEGO 2023 [NAGRANIE]
-
POLARNE OPOWIEŚCI NA MROŹNE WIECZORY, 18 STYCZNIA 2023 [NAGRANIE]
-
EKSPEDYCJA NA GRENLANDIĘ. JAK SIĘ NIE DAĆ ZJEŚĆ, NIE ZGINĄĆ Z GŁODU I NIE ZAMARZNĄĆ, 11 STYCZNIA 2023 [NAGRANIE]
-
JAK PŁYNIE ŻYCIE NA STATKU BADAWCZYM? PRZEPRAWA Z KARAIBÓW NA KANARY, 4 STYCZNIA 2023 [NAGRANIE]
-
GWIAZDKA POD BIEGUNEM - ZIMA NA STACJI POLARNEJ, 21 GRUDNIA 2022 [NAGRANIE]
- CZY PŁATKI ŚNIEGU RZECZYWIŚCIE SĄ UNIKATOWE? 14 GRUDNIA 2022 [NAGRANIE]
-
10 ZASAD SKUTECZNEJ WSPÓŁPRACY W RAMACH NAUKI OBYWATELSKIEJ, 7 GRUDNIA 2022 [NAGRANIE]
-
SMOG STRASZNIEJSZY NIŻ SMOK I KILKA SŁÓW O ZANIECZYSZCZENIACH POWIETRZA, 30 LISTOPADA 2022 [NAGRANIE]
-
OCHRONA ZLEWNI GÓRSKICH PRZED POWODZIĄ - ZABUDOWYWAĆ CZY ZAGOSPODAROWYWAĆ NATURALNIE? 23 LISTOPADA 2022 [NAGRANIE]
-
HISTORIA DLA PRZYSZŁOŚCI - PRZEWIDYWANIE POWODZI NA PODSTAWIE INFORMACJI HISTORYCZNYCH, 16 LISTOPADA 2022 [NAGRANIE]
-
ROK W ARKTYCE - 100 PYTAŃ DO PRZYSZŁEGO KIEROWNIKA WYPRAWY DO POLSKIEJ STACJI POLARNEJ HORNSUND, 9 LISTOPADA 2022 [NAGRANIE]
-
CO MY Z TYM PLASTIKIEM? PROBLEM TWORZYW SZTUCZNYCH W PRZYRODZIE, 19 PAŹDZIERNIKA 2022 [NAGRANIE]
- CZY CZŁOWIEK MOŻE WYWOŁAĆ TRZĘSIENIE ZIEMI?, 12 PAŹDZIERNIKA 2022 [NAGRANIE]
- HISTORIA POLSKICH POLARNICZEK, 5 PAŹDZIERNIKA 2022 [NAGRANIE]
-
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII - CO TRZEBA WIEDZIEĆ? 28 WRZEŚNIA 2022 [NAGRANIE]
-
GORĄCE TROPIKI, UPALNA INDONEZJA. POGODA I KLIMAT KRAJU PONAD 17 000 WYSP, 21 WRZEŚNIA 2022 [NAGRANIE]
- ARKTYKA - PAPIEREK LAKMUSOWY ZMIAN KLIMATU, 14 WRZEŚNIA 2022 [NAGRANIE]
Trend ocieplenia w Arktyce jest ponad dwukrotnie wyższy niż średnia światowa w ostatnich dziesięcioleciach. Utrata lodu morskiego wzmacnia trend ocieplenia, ponieważ powierzchnia oceanu pochłania więcej ciepła słonecznego niż powierzchnia śniegu i lodu. Jak to wpływa na planetę? Czy musimy się martwić lodem topniejącym tysiące kilometrów od nas?
- NIE TYLKO MIARKA, LUPA I NOTES - NOWOCZESNE POMIARY GEOMORFOLOGICZNE W REJONACH POLARNYCH, 7 WRZEŚNIA 2022 [NAGRANIE]
Współczesne badania geomorfologiczne wykorzystują zarówno proste metody pomiarowe, jak i bardzo zaawansowaną aparaturę. Technologia XXI wieku pozwala nam zajrzeć w miejsca wcześniej niedostępne. Uzyskujemy jakość i dokładność pomiarów o jakiej kiedyś nie można było nawet myśleć, zwłaszcza w rejonach, w których przyroda mocno ogranicza zapędy badawcze naukowców. Takimi obszarami są rejony polarne, gdzie niejednokrotnie pogoda, odległości oraz teren np. lodowce, sprawiają, że bez współczesnych metod pomiarowych nie dałoby się odpowiedzieć na wiele istotnych pytań dotyczących zmian środowiska abiotycznego. Ze względu na ogrom metod pomiarowych w trakcie spotkania skupimy się na skanerach, dronach, georadarach oraz metodach geochemicznych.
Prelegent: dr Adam Nawrot – zapalony majsterkowicz, koneser dzikiej przyrody, doktor nauk o Ziemi. W życiu zawodowym najwięcej satysfakcji daje mu praca w terenie, a upodobanie do trudnych warunków sprawia, że chętnie prowadzi badania i angażuje się w projekty realizowane w rejonach górskich, w Arktyce oraz na Antarktydzie. Uczestniczył w wielu wyprawach naukowych na daleką północ i dwukrotnie zimował w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. W marcu tego roku, wrócił z wyprawy do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego, położonej w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej.
- PROMIENIOWANIE UV A ZDROWE OPALANIE, 3 SIERPNIA 2022 [NAGRANIE]
- WIELKIE TRZĘSIENIA ZIEMI, 17 SIERPNIA 2022 [NAGRANIE]
Zapraszamy na otwarte webinarium o największych trzęsieniach Ziemi zmierzonych instrumentalnie. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie wystąpiły, jakie były ich skutki i dlaczego takie katastrofalne zjawiska występują w konkretnych rejonach świata. Będzie można usłyszeć, jak duże były przesunięcia mas skalnych i jak długo trwało samo przesuwanie się skał w trakcie trzęsienia. Największe trzęsienia Ziemi występują w strefach subdukcji, czyli miejscach, gdzie płyta oceaniczna zagłębia się pod płytę kontynentalną. O tym, jaki jest mechanizm powstawania wielkich trzęsień Ziemi oraz w jaki sposób mierzymy ich wielkość opowie sejsmolog - dr hab. Grzegorz Lizurek.
Prelegent: dr hab. Grzegorz Lizurek (sejsmolog) pracuje w Instytucie Geofizyki PAN. Naukowo zajmuje się wstrząsami wywoływanymi przez działalność człowieka, w tym spiętrzaniem wody w sztucznych zbiornikach wodnych i wydobyciem kopalin. Szczególnie interesuje go to, co dzieje się w ognisku trzęsienia ziemi i jak dochodzi do wstrząsu.