'Baranówka' świętuje półwiecze działalności
23 kwietnia na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się uroczysta sesja jubileuszowa z okazji 50-lecia Stacji Polarnej imienia Stanisława Baranowskiego na Spitsbergenie.
Spotkanie otworzyli przedstawiciele Władz Uniwersytetu oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska i Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego.
Na tej wyjątkowej uroczystości, w reprezentacyjnych wnętrzach Oratorium Marianum nie mogło zabraknąć przedstawicieli Instytutu Geofizyki PAN. Wśród zaprosznych gości był m.in. prof. Mariusz Majdański- Z-ca dyrektora ds. naukowych IGF PAN, który wziął udział w sesji naukowej z debatą ‘Polska szkoła peryglacjalna – zamarła czy do rozmrożenia?’ podczas której przedstawił wykład ‘Zmienność permafrostu w warunkach zamarzania i tajania w zlewni przybrzeżnej Fuglebekken, Hornsund’.
Z kolei wśród 10 nagrodzonych okolicznościowym medalem 50- lecia Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego znalazł się prof. Piotr Głowacki, wieloletni kierownik PSP Hornsund. Wśród licznych zasług Pana Profesora w rozwój i opiekę nad "Baranówką" podkreślono promocję Stacji na arenie międzynarodowej oraz wsparcie w prawnym uregulowaniu obecności Stacji na Svalbardzie. Profesor Głowacki uświetnił też sesję prezentacją pt. Polska obecność na Svalbardzie - "Baranówka" wspomnienie z łezką w oku.
Na uroczystości nie zabrakło też planów na przyszłość. W części poświęconej nowym projektom badawczym dr Łukasz Stachnik, adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim specjalizujący się w biogeochemii lądowej i hydrologii regionów zimnych oraz uczestnik projektu RAW- Recesja i Więdnięcie – Jaki jest wpływ recesji lodowców z uchodzących do morza do lądowych na morską produkcję biologiczną i biogeochemię morza w Arktyce? którego liderem jest IGF PAN, wystąpił z krótką prezentacją, w której przedstawił zespół oraz główne założenia projektu.
Zaprzyjaźnionej Stacji Polarnej imienia Stanisława Baranowskiego na Spitsbergenie życzymy 100 lat i dalszej owocnej współpracy!