17.032022
Po ponad 100 dniach ekspedycji, 37 spędzonych w Oazie Bungera, polarniczka i 3 polarników wróciło do kraju.
Troje z nich prof. Marek Lewandowski-kierownik ekspedycji, prof. Monika A. Kusiak i dr Adam Nawrot zostali powitani w IGF PAN, prof. Wojciech Miloch w Uniwersytecie w Oslo.
Podczas 4. Wyprawy, badacze dokonali rewitalizacji budynków i przygotowali je na pobyt kolejnych ekspedycji. Zainstalowali aparaturę pomiarową i przeprowadzili badania terenowe. Polarnicy przygotowali miejsca do spania i pracy. Urządzili kuchnię i mesę. Zainstalowali ogrzewanie i ekologiczną toaletę. W okolicach stacji przetestowali urządzenia rejestrujące zmiany pola magnetycznego, fale sejsmiczne, dynamikę jonosfery i parametry meteorologiczne. Pobrali też próby do badań geochemicznych, geofizycznych i środowiskowych.
Przerwa w działalności stacji trwała od 1979 roku. Polska flaga została tam ponownie wciągnięta na maszt 23 stycznia tego roku. Stało się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności tej najstarszej polskiej placówki badawczej w Antarktyce, a zarazem jedynej znajdującej się na Antarktydzie kontynentalnej. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w 1959 roku. Od 1979 nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych.
Skład 4. Wyprawy Geofizycznej do Stacji im. A. B. Dobrowolskiego:
prof. Monika A. Kusiak- geolog, geochemik izotopowy, IGF PAN- pierwsza Polka, która dotarła do Oazy Bungera.
prof. Marek Lewandowski- geofizyk, geolog, paleomagnetyk- kierownik Wyprawy
prof. Wojciech Miloch- fizyk, fizyk jonosfery, Uniwersytet w Oslo
dr Adam Nawrot- geograf, geomorfolog
Program rewitalizacji Stacji jest realizowany w ramach środków finansowych na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej, stanowiska badawczego oraz specjalnej infrastruktury informatycznej SPUB i SPUBI Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego,Oaza Bungera, Antarktyda Wschodnia
-
Drogowskaz w Oazie Bungera, fot. M.Kusiak