Rozpoczęcie projektu „RAW – Retreat And Wither”
W dniach 9-12 marca 2022 roku w Kroczycach w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbyło się spotkanie inaugurujące nowy projekt prowadzony przez Instytut Geofizyki PAN.
Projekt, którego pełna nazwa brzmi: „RAW – Recesja i Więdnięcie” – Jaki jest wpływ recesji lodowców z uchodzących do morza do lądowych na morską produkcję biologiczną i biogeochemię morza w Arktyce? (ang. "RAW – Retreat And Wither" – What is the influence of glaciers recession from tidewater to land-based on the marine biological production and biogeochemistry in the Arctic?) jest poświęcony zagadnieniu określenia zmian produktywności w fiordach arktycznych w wyniku recesji lodowców.
Ten temat ma ogromne znaczenie dla zrozumienia roli przybrzeżnych obszarów polarnych w globalnym obiegu węgla w przyszłym cieplejszym i bogatym w dwutlenek węgla świecie. Ponieważ produktywność ta kształtuje strukturę i stan całego ekosystemu, wyniki projektu dostarczą również wiedzy niezbędnej do oceny ekologicznych konsekwencji zmian klimatu w delikatnych ekosystemach arktycznych.
Projekt jest prowadzony w ramach współpracy pomiędzy trzema jednostkami naukowymi: Instytutem Geofizyki PAN (lider) oraz Instytutem Oceanologii PAN i Zachodnionorweskim Uniwersytetem Nauk Stosowanych (instytucje partnerskie). Podczas spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich podmiotów biorących udział w projekcie, omówiono kwestie administracyjne, a także wstępny program badawczy w nadchodzącym okresie letnim na Svalbardzie.
Projekt „RAW – Retreat And Wither” uzyskał środki w ramach konkursu GRIEG finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. (Źródło informacji i zdjęcia projekt RAW)