4. Wyprawa Geofizyczna do Stacji Antarktycznej A.B. Dobrowolskiego dotarła do celu!
8 stycznia o godz. 10.10 (CET), prof. Marek Lewandowski, prof. Monika A. Kusiak, dr Adam Nawrot i prof. Wojciech Miloch wylądowali w Oazie Bungera
Po kilku latach przygotowań, 55 dniach podróży statkiem "Akademik Fiodorow" wraz z 67. wyprawą Rosyjskiej Ekspedycji Antarktycznej, polscy naukowcy zostali przetransportowani śmigłowcem do Stacji Antarktycznej A.B. Dobrowolskiego.
Naukowcy spędzą w Stacji Dobrowolskiego półtora miesiąca. W tym czasie zagospodarują wnętrza znajdujących się tam dwóch drewnianych budynków - "Kraków" i "Warszawa". Zainstalują też i przetestują aparaturę badawczą, która będzie automatycznie dokonywać pomiarów sejsmicznych i magnetycznych. Zespół zgromadzi również materiał do badań geologicznych, geochemicznych i geomorfologicznych, a także z zakresu fizyki jonosfery.
Jak podkreślał przed wyjazdem prof. Marek Lewandowski (IGF PAN), kierownik wyprawy i jednocześnie pomysłodawca i autor projektu rewitalizacji stacji: wymagające warunki środowiskowe Oazy Bungera, dają jednocześnie ogromne możliwości testowania zarówno innowacyjnych źródeł zasilania aparatury naukowej w energię, jak i technik telekomunikacyjnych dla przesyłania danych pomiarowych: Oaza stanowi zatem doskonały poligon współpracy pomiędzy nauką i firmami rozwijającymi technologie budowy odnawialnych źródeł energii oraz systemów teletransmisyjnych.
Zespół badaczy tworzą ponadto: prof. Monika Agnieszka Kusiak (IGF PAN) - geolog, geochemik izotopowy, która jako pierwsza Polka "postawiła stopę" w Oazie Bungera, dr Adam Nawrot (IGF PAN)- geomorfolog oraz prof. Wojciech Miloch (UiO) - fizyk.
Organizatorem IV Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego jest Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Przygotowania do ekspedycji i rewitalizacji bazy trwały 5 lat. W 2019 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło decyzję o sfinansowaniu tych działań*
Stacja imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego to najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Drugą bazą w Antarktyce jest Stacja imienia Henryka Arctowskiego. Znajduje się na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Stacja Dobrowolskiego została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w styczniu 1959 roku. Od 1979 nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych.(dobrowolski.igf.edu.pl)
*DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
ŚRODKI FINANSOWE NA UTRZYMANIE APARATURY NAUKOWO-BADAWCZEJ, STANOWISKA BADAWCZEGO ORAZ SPECJALNEJ INFRASTRUKTURY INFORMATYCZNEJ SPUB I SPUBI- Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego,Oaza Bungera, Antarktyda Wschodnia