Aktualności

25.102021

Oficjalna inauguracja infrastruktury badawczej EPOS-PL

Konferencja inicjująca powstanie IB EPOS-PL w dniu 20 października 2021 roku zgromadziła w formie hybrydowej ponad 100 uczestników.

Podczas spotkania zaprezentowano Infrastrukturę, utworzoną w wyniku realizacji projektu EPOS-System Obserwacji Płyty Europejskiej (EPOS-PL), który jest ściśle związany z udziałem Polski w Programie EPOS,*  współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W studiu w Warszawie, gości zgromadzonych przed monitorami w siedzibach m.in. partnerów projektu- Głównym Instytucie Górnictwa, Polskiej Grupy Górniczej S.A., Akademickim Centrum Cyfrowym Cyfronet AGH, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Instytutu Geodezji i Kartografii powitała Pani prof. Beata Orlecka-Sikora- dyrektor IGF PAN. Następnie w trzech kolejnych blokach dr Dorota Olszewska - kierownik projektu, zaprezentowała Infrastrukturę Badawczą EPOS-PL wraz z jej dostępnością oraz przedstawiła ofertę IB EPOS-PL w zakresie edukacji oraz współpracy na polu nauki i biznesu. W swoich wystąpieniach przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt, wielokrotnie podkreślali partnerską i niezwykle merytoryczną współpracę w trakcie realizacji projektu. Pani Joanna Kuszlik-Cichosz - Za-ca dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji PIB,  zwracała uwagę na profesjonalizm oraz rzetelność koordynatora projektu.

Inftrastruktura badawcza EPOS- System Obserwacji Płyty Europejskiej to wielowarstwowa, wielodziedzinowa i interoperacyjna infrastruktura badawcza, gdzie zbierane i gromadzone są dane z rozprosznych sieci pomiarowych. Opracowywane, standaryzowane i integrowane dane w postaci baz danych udostępniane są poprzez środowiska webowe wraz z odpowiednimi serwisami/aplikacjami analitycznymi oraz dedykowanymi wizualizacjami. Odpowiedni zestaw sieci monitoringowych (w skali lokalnej i regionalnej) oraz aparatury pozwala na prowadzenie zintegrowanych obserwacji geofizycznych, geodezyjnych i satelitarnych tak, aby zapewnić zebranie komplementarnych dokładnych i spójnych danych o zmianach następujących w badanym środowisku w celu monitorowania tych zmian oraz określenia ich związków z ewentualnymi czynnikami wywołującymi zagrożenie.

Projekt EPOS-PL- System Obserwacji Płyty Europejskiej w liczbach:

  • Konsorcjanci: 7
  • Wartość projektu: 70 mln PLN
  • Wartość dofinansowania z EFRR 46,6 mln PLN
  • Osoby zaangażowane w realizację projektu: 197
  • Patenty: 1
  • Czas trwania 1991 dni

EPOS* to długoterminowy program integrowania i otwartego udostępniania rozproszonych infrastruktur badawczych w dziedzinie nauk o Ziemi. Ten największy projekt infrastrukturalny w Europie rozpoczął się w 2002 roku, a w 2020 wszedł w Fazę Operacyjną. Obecnie obejmuje on 25 krajów Europy, 141 instytucje naukowe z 256 elementami infrastruktury badawczej.