Najważniejszy europejski kongres poświęcony tematyce wodnej już za nami.
6th IAHR Europe Congress odbywał się w dniach 15-18 lutego br. w Warszawie
Kongres IAHR to najbardziej prestiżowe wydarzenie, które zrzesza naukowców, praktyków, decydentów zajmujących się tematyką wodną. Pierwsza edycja IAHR Europe Congress odbyła się w Szkocji w 2010 roku. Kolejne, międzynarodowe konferencje miały miejsce w Niemczech, Portugalii, Belgii i we Włoszech.
Zrozumienie i ochrona zasobów wodnych. Chcielibyśmy, aby to był główny cel Kongresu. Badania hydrologii i hydrauliki nie mogą być oddzielone od nauk o środowisku, fizyki, geofizyki itp., tłumaczą organizatorzy. Dlatego też tegoroczna 6.edycja konferencji pod auspicjami IAHR (The International Association for Hydro-Environment Engineering and Research) przebiegała pod hasłem Hydro-Environment Research and Engineering. No Frames, No Borders (Bez ram, bez granic).
Pierwotnie Kongres planowany był w Warszawie, jednak ze względu na sytuację pandemiczną formuła spotkań uległa zmianie. W pałacu Staszica i stacjach PAN w Wiedniu, Brukseli, Berlinie oraz na Uniwersytecie Sheffield w Wielkie Brytanii zorganizowano studia, skąd odbywały się transmisje do zainteresowanych na całym świecie.
Podczas 4 dni online 500 uczestników z 53 krajów omawiało problematykę zmian klimatu, ekstremalnych zjawisk jak susze i powodzie, hydrauliki środowiskowej i naturalnych zagrożeń. Ten kongres to świetna platforma do dzielenia się pomysłami i rozmawiania o potrzebach badań i obecnym stanie wiedzy w szeroko pojętej dziedzinie hydrologii, którą uprawiają specjaliści z różnych obszarów: geofizyki, matematyki, chemii. Badacze powinni pracować na pograniczach tych obszarów, wykorzystując rozmaite narzędzia naukowe, aby móc przyglądać się problemom wodnym z różnych perspektyw– mówił prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. (PAN).
Sesje, zaproszone wykłady, panele dyskusyjne były dostępne dla osób wcześniej zarejestrowanych, natomiast ceremonia otwarcia i zamknięcia Kongersu odbywała się na żywo w mediach społecznościowych. W formule otwartej odbyło się też wręczenie licznych nagród m.in.dla uczestników Kongresu:
- Institute of Geophysics Polish Academy of Sciences (IG PAS) - Conference grant (PROM 2019);
-
SGGW - WULS Conference grant (PROM 2019);
-
2020 Geosciences Travel Award;
-
MDPI / Water Journal Best Poster Award;
-
MDPI / Water Journal Best Oral Presentation Award;
-
IAHR Gerhard Jirka Award for Young Researchers;
-
Young Scientists Competition
- Bulwary Wiślane w Warszawie jako Innowacyjne przedsięwzięcie hydrologiczne", które jest przykładem nowoczesnego projektu nabrzeża łączącego potrzeby mieszkańców z ochroną natury;
- Kanał Augustowski w Województwie Podlaskim jako "Dziedzictwo wodne", uznany za skarb inżynierii hydraulicznej na skalę europejską