Zorza, niedźwiedzie, morsy, wieloryb, cielenie lodowców, zazieleniona tundra:
trudno zmieścić „Rok w Arktyce” w 8-minutowym pokazie, ale można spróbować przekazać zaskakującą różnorodność krajobrazu.
Wpisanie svalbardzkich widoków w fasadę Pałacu w Wilanowie było dużym wyzwaniem, jak przyznał Kuba Matyka z firmy MELT, która przygotowała pokaz od strony graficznej i artystycznej. Gra światła, która zabrała widzów między innymi w szaloną podróż po jaskini lodowej, wzmocniona została przejmującą muzyką i narracją lektora, opisującego pory roku w Arktyce. Dla tych, którzy nie mieli okazji znaleźć się na Spitsbergenie, to rzadka okazja, żeby usłyszeć głośne stado alczyków czy spotkać oko w oko z wielorybem.
Nie tylko jednak piękno arktycznej przyrody miało zachwycić widzów – na ścianie pałacu ożyła Polska Stacja Polarna Hornsund i pojawili się badacze – wykonujący pomiary na lodowcu, prowadzący obserwacje meteorologiczne, nurkujący w oceanicznych głębinach. W końcu po to tam jesteśmy – aby lepiej rozumieć Arktykę i całą planetę.
Pokaz został poprzedzony uroczystym wykładem profesora Piotra Głowackiego, który zabrał słuchaczy do tajemniczych wnętrz lodowców. Mogli oni dowiedzieć się między innymi, czy lód może być ciepły, jak szybko mogą poruszać się lodowce i czy między kryształami lodu może płynąć woda.
Pozostajemy w polarnych klimatach – pokazy mappingu na fasadzie Pałacu w Wilanowie odbywają się w weekendy (w październiku o 20:00) i towarzyszą Królewskim Ogrodom Światła – wydarzeniu organizowanemu przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Pokazy będzie można oglądać do końca lutego 2021 r.
Mapping powstał w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL, finansowanego w ramach programu DIALOG Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (ZKNiE).
Wykonawca:
Immersive Experience by MELT
Directed by Kuba Matyka & Kamila Staszczyszyn / MELT
Music & Sound Design by Urbanski
Production & Design: MELT