Aktualności

14.022020

Norwegowie, cielenie i teledetekcja w Instytucie Geofizyki PAN

Co sprowadziło kilkudziesięciu specjalistów od glacjologii i teledetekcji do Instytutu Geofizyki PAN?

Warsztat CooperationCalving - realizowany na początku lutego przez IGF oraz norweską instytucję badawczą NORCE. To okazja do nawiązania kontaktów i ułatwienia współpracy pomiędzy naukowcami z Polski (Instytut Geofizyki  PAN, Uniwersytet Śląski), Norwegii (NORCE, University Centre in Svalbard, SIOS), Szwajcarii (Gamma) i Chile (Centro de Estudios Cientificos). Dodatkowo, przez cały czas trwania wydarzenia brały w nim udział osoby nieobecne w Warszawie. Dzięki telekonferencji do grona dyskutantów dołączały naukowczynie z Grenlandii (ASIAQ) i Szwecji (Stockholm Universitetet) oraz badacze z dwóch ośrodków w Norwegii (Norsk Polarinstitutt, Universitet i Oslo).
Trzydniowe spotkanie poświęcone było cieleniu lodowców - a konkretnie badaniu tego zjawiska metodami teledetekcyjnymi: uczestnicy opowiadali o bezzałogowych samolotach, skanerach radarowych i zdjęciach satelitarnych, ale też o ruchu lodowców w Arktyce, cieleniach na Spitsbergenie, czy o katastrofach wywoływanych przez tsunami na Grenlandii. Takie spotkania to świetna okazja do nawiązania współpracy, zaplanowania wspólnych publikacji czy projektów i rozwoju badań interdyscyplinarnych: w warsztacie uczestniczyli naukowcy zajmujący się badaniami polarnymi, a także modelowaniem klimatycznym czy hydrologią. 
Dwa pierwsze dni spotkania naukowcy spędzili na omówieniu metod i wyników badań prowadzonych przez członków warsztatu, prezentowanych w formie prelekcji podobnych do konferencyjnych. Ostatni dzień poświęcony był rozmowom organizacyjnym oraz dyskusjom nad planami nowych publikacji naukowych. 
Warsztat to element projektu Cooperation in remote sensing of calving glaciers, Hornsund and Ny-Ålesund, Svalbard finansowanego przez NORUT NORTHERN RESEARCH INSTITUTE i jest pokłosiem m.in. monitoringu dwóch svalbardzkich lodowców: Hansa i Krone’a przy użyciu precyzyjnego radaru naziemnego, naziemnego skanera laserowego i dronów. Zapewnił on wnikliwy wgląd w dynamikę lodowców, a wyniki te są szczególnie cenne w połączeniu z obserwacjami satelitarnymi.
Aktualny projekt, również finansowany przez stronę norweską, ma służyć zapewnieniu dalszego wykorzystania i rozpowszechniania obszernych zestawów danych teledetekcyjnych i radarowych z tego rejonu. | tekst: A.Goździk (zkn)
  • photo|graphics: zkn|dpipn

    photo|graphics: zkn|dpipn