Aktualności

20.012020

Wyobraźmy sobie typowy dzień na tropikalnym Atlantyku.

Wieje pasat a wraz z nim płyną niezbyt rozbudowane chmury konwekcyjne, nie są za wysoko, w sam raz, żeby dopełnić obrazu idealnego dnia.

To jedne z najpowszechniejszych chmur na Ziemi, rozwijają się w warunkach płytkiej konwekcji - procesie, który nie do końca rozumiemy.To nie tylko zagadka naukowa ale także jedno z najpoważniejszych źródeł niepewności w modelach prognozujących zmianę klimatu.

Wydawałoby się, że tropikalny Atlantyk to miejsce odległe od Polski i pogody, którą widzimy za oknem. Jednak to właśnie procesy chmurowe zachodzące na tropikalnym Atlantyku wpływają tak silnie na transport wilgoci w atmosferze, czy samą temperaturę oceanu i tworzenie się nowych chmur. Interakcja pomiędzy tropikalnym Atlantykiem a płytkimi chmurami konwekcyjnymi steruje zjawiskami pogodowymi na całym świecie, a jej wpływ zaznacza się od temperatury i opadów po ekstremalne zjawiska pogodowe – także w naszych szerokościach geograficznych. 
W rozpoczynającej się kampanii pomiarowej EUREC4A uczestniczą Polscy naukowcy z Instytutu Geofizyki UW i Instytutu Geofizyki PAN (dr Darek Baranowski i mgr Wojciech Szkółka - pomiary na statku r/v Meteor oraz dr Michał Posyniak - pomiary samolotowe Twin Otter BAS). Polską grupą kieruje prof. Szymon Malinowski (UW).

"EUREC4A /ATOMIC to europejsko-amerykański (EU-US) projekt badawczy, którego części są finansowane między innymi przez Europejską Radę Nauki (ERC) i amerykański Urząd Oceanograficzny i Atmosferyczny (NOAA), sformułowany we współpracy Światowym Programem Badań Klimatu (WCRP). Jego celem jest wypełnienie luk w naszej wiedzy o chmurach konwekcyjnych i ich roli w systemie klimatycznym. Niepewności związane z możliwym zachowaniem chmur w przyszłym klimacie stanowią jedną z największych niepewności w prognozach klimatu. Celem projektu jest lepsze zrozumienie organizacji i rozwoju chmur, w szczególności roli procesów na powierzchni oceanu rządzących konwekcją w atmosferze, a to z kolei przekłada się na globalny obraz tego, jak na wzrost emisji CO2 odpowie system klimatyczny Ziemi.”