IGF PAN po raz pierwszy na Targach Edukacyjnych w Lublinie
A gdyby tak zostać naukowcem? W Lublinie prezentowaliśmy nasze inicjatywy edukacyjne, spacerowaliśmy po okolicach Polskiej Stacji Polarnej Hornsund dzięki rzeczywistości wirtualnej i zaszczepialiśmy uczniom naukowego bakcyla
Dwa dni, ponad 100 wystawców, ponad dwadzieścia tysięcy (!) odwiedzających – uczniów i nauczycieli. Za nami Targi Edukacyjne w Lublinie – 14 i 15 marca, największe tego typu wydarzenie w Polsce wschodniej, gdzie prezentowana jest oferta szkół i uczelni, ale także nowoczesne narzędzia edukacyjne.
Dużą popularnością cieszyły się „polarne” gadżety – puzzle, pocztówki i magnesy z pięknymi arktycznymi zdjęciami, autorstwa naszych pracowników. Odwiedzający stoisko IGF PAN mogli je wygrać m.in. w quizach Kahoot – oczywiście jeśli wiedzieli, jakie zwierzęta ostrzegają zimowników przed niedźwiedziami polarnymi, jakie „latające pingwiny” tworzą w okolicy stacji hałaśliwe kolonie, i przez ile miesięcy w roku prowadzone są na stacji badania naukowe.
Towarzyszyły nam piękne ujęcia filmowe Hornsundu z drona, zachęcające do odwiedzenia tego pięknego i odległego miejsca – oczywiście najlepiej jako naukowcy, w ramach przyszłych badań geofizycznych J
Niezmiennie kolejka ustawiała się do gogli VR – dzięki nim można było choć wirtualnie – w technologii 3600 wsiąść na „speedboata”, popłynąć do lodowca Hansa, spotkać lisa polarnego czy odwiedzić wnętrze jaskini lodowej.
Oprócz stoiska mieliśmy okazję zaprezentować się zgromadzonej publiczności również na scenie – podczas połączenia online z załogą stacji oraz wykładu profesora Piotra Głowackiego, który opowiedział, co kryją tajemnicze wnętrza lodowców.
Nie zabrakło oferty IGF PAN dla nauczycieli różnych szczebli – dużym zainteresowaniem cieszyły się planowane warsztaty SCIENTIX w ramach STEM Discovery Week, ale też materiały edukacyjne w ramach projektu ERIS, lekcje EDU-ARCTIC czy planowany program edukacyjny ODYSSEY poświęcony debatom naukowym.
Takie wydarzenia to też okazja do zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami w edukacji – takimi jak np. trening mózgu metodą "biofeedback", z którego korzystali najpierw astronauci w NASA, a w Polsce dotychczas ćwiczyli w ten sposób wyłącznie sportowcy wyczynowi.
Lublin nie zawiódł frekwencją, zaskoczył pozytywną energią i przyniósł wiele nowych inspiracji. (Relacja A.Wielgopolan, ZKNiE)