Aktualności

17.122024

„O nauce po ludzku” czyli szkolenie z komunikacji naukowej i współpracy z mediami

W dniach 16-17 grudnia 2024 roku odbyło się wyjątkowe wydarzenie edukacyjne z zakresu komunikacji naukowej i współpracy z mediami, skierowane do naukowców, studentów i doktorantów. W wydarzeniu wzięło udział 17 uczestników reprezentujących 5 instytucji partnerskich projektu HarSval: Uniwersytet Śląski (UŚ), Uniwersytet Wrocławski (UWr), Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN), Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW) oraz Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN).

Głównym celem spotkania było wsparcie uczestników w rozwijaniu kompetencji w zakresie komunikacji naukowej oraz przygotowanie ich do skutecznego przekazywania wyników badań i treści naukowych szerokiemu gronu odbiorców, w tym mediom i otoczeniu społeczno-gospodarczemu.

Wydarzenie było podzielone na trzy kluczowe części, z których każda obejmowała wykłady teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne, umożliwiając uczestnikom zdobycie niezbędnych umiejętności w realnych sytuacjach komunikacyjnych.

Część I – Autoprezentacja i praca z kamerą poprowadziła red. Iwona Flanczewska-Rogalska – rzecznik prasowy i zastępca dyrektora Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej, dziennikarka telewizyjna.

W tej części uczestnicy poznawali podstawy pracy z kamerą, zasady autoprezentacji oraz wystąpień publicznych. Zdobywali umiejętności w zakresie budowania wiarygodnego wizerunku oraz występowania przed kamerą. Warsztaty pozwoliły uczestnikom przećwiczyć swoje wystąpienia przed kamerą i otrzymać cenne informacje zwrotne od prowadzącej.

Część II – Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki poprowadziła prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska – mikrobiolog, popularyzator nauki, dydaktyk, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Ta część skupiała się na zasadach upowszechniania i komunikowania wyników badań naukowych. Uczestnicy uczyli się technik prezentowania treści naukowych oraz poznawali rolę naukowca w mediach. Zdobywali umiejętności skutecznego prezentowania wyników badań i angażowania publiczności w tematy naukowe. Ta część warsztatów pozwoliła uczestnikom zrozumieć, jak skupić uwagę odbiorców i przekazywać skomplikowane treści w przystępny sposób.

Część III – Współpraca z mediami poprowadziła mgr Anna Korzekwa-Józefowicz – ekspertka ds. komunikacji w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, pełnomocniczka dyrektora Narodowego Centrum Nauki ds. komunikacji.

W tej części uczestnicy poznawali formy i sposoby współpracy naukowców z mediami oraz zasady przygotowywania notatek prasowych. Uczyli się przekazywania informacji naukowych do mediów oraz skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych związanych z kontaktami z mediami. Szczególny nacisk położono na przygotowanie przystępnych komunikatów prasowych oraz radzenie sobie z trudnymi pytaniami dziennikarzy.

Warsztaty „O nauce po ludzku” umożliwiły uczestnikom zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu autoprezentacji, popularyzacji nauki oraz efektywnej współpracy z mediami. Było to doświadczenie o charakterze wybitnie warsztatowym, które pozwoliło uczestnikom ćwiczyć swoje umiejętności w bezpośredniej interakcji z doświadczonymi trenerami. Dzięki wsparciu ekspertów, uczestnicy dowiedzieli się, jak lepiej komunikować wyniki swoich badań, budować swój wizerunek w mediach i radzić sobie z wyzwaniami związanymi z publiczną komunikacją naukową. Warsztaty umożliwiły zdobycie narzędzi do efektywnego kształtowania przekazu naukowego oraz lepszego zarządzania swoją obecnością w mediach.