Polsko-włoskie seminarium w stacji PAN w Rzymie
W dniach 11-12 grudnia br. w stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie odbyło się dwudniowe spotkanie pt. „Polish-Italian cooperation in assessing environmental threats using the European Research Platform SIOS”.
W spotkaniu wzięło udział 40 naukowców z Polski i Włoch, z czego aż 10 osób z naszego Instytutu. Celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem badań w obszarach polarnych oraz dyskusja nad obszarami potencjalnej współpracy i możliwością aplikowania o wspólne granty.
Pierwszy dzień był poświęcony wymianie informacji i prezentacji wyników dotychczasowej współpracy w trzech wybranych obszarach naukowych dotyczących badań kriosfery, hydrosfery i atmosfery oraz możliwości partnerstwa na rzecz kształcenia w szkołach doktorskich i edukacji, a także promocji nauki.
Drugi dzień rozpoczęły prezentacje współpracy w zakresie oceanografii. Następnie omawiano, jak rozszerzyć współpracę w ramach SIOS i w szerszej perspektywie Programu Badawczego UE. Ostatnia sesja poświęcona była konsolidacji wyników warsztatów i nakreśleniu pomysłów na dalszą współpracę.
Organizatorami seminarium byli: Agnieszka Stefaniak-Hrycko – dyrektor Stacji PAN w Rzymie, prof. Piotr Głowacki z Instytutu Geofizyki PAN i Komitetu Badań Polarnych PAN oraz dr Vito Vitale z National Resarch Council of Italy.