VEGMIX - nowy projekt OPUS w Zakładzie Hydrologii i Hydrodynamiki
Z ogromną radością informujemy, że dr hab. inż. Monika Kalinowska z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki IGF PAN zdobyła grant w konkursie NCN OPUS 27. Będzie realizowała projekt badawczy pt. „Wpływ roślinności na przepływ i mieszanie w małych ciekach (VEGMIX) – z laboratorium do środowiska naturalnego”.
OPUS to konkurs na projekty badawcze przeznaczony dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej.
Projekt VEGMIX ma na celu zbadanie wpływu roślinności na przepływ i mieszanie w małych ciekach wodnych. Obejmie szereg działań: badania terenowe, w tym badania znacznikowe z użyciem bezpiecznego dla środowiska barwnika, teledetekcję, pomiary laboratoryjne, analizę i interpretację danych, oraz obliczenia i symulacje komputerowe w celu ustalenia, wpływu pokrycia roślinnością na procesy zachodzące w kanale. Wpływ roślinności zostanie oceniony dla różnych wartości przepływów i warunków pokrycia roślinnością, poprzez określenie najważniejszych parametrów opisujących badane procesy. Wyznaczenie współczynników dyspersji podłużnej i ich zależności od pokrycia roślinnością będzie zadaniem kluczowym. Współczynniki te są bowiem najważniejszymi, a jednocześnie najtrudniejszymi do określenia czynnikami charakteryzującymi procesy mieszania i rozprzestrzeniania się substancji rozpuszczonej w wodzie.
Jak podkreśla koordynatorka projektu, prof. Monika Kalinowska - Kampanie terenowe w ramach projektu będą pierwszymi tego rodzaju badaniami na tak dużą skalę, skupionymi na ciekach wodnych z naturalną roślinnością. Przejście od eksperymentów laboratoryjnych do warunków rzeczywistych to znaczący krok wypełniający lukę między kontrolowanymi warunkami a złożonym środowiskiem naturalnym.
Wyniki projektu mogą mieć kluczowe znaczenie dla opracowania strategii gospodarowania wodą w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych. Mogą one pomóc w utrzymaniu roślinności w kanałach rolniczych oraz w tworzeniu wytycznych uwzględniających równowagę pomiędzy ochroną przeciwpowodziową, działaniami retencyjnymi i ochroną jakości wody.
Budżet projektu wynosi 1 993 440 PLN.
Zachęcamy do przeczytania streszczenia projektu.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w jego realizacji!