Smaki różnych kultur, czyli integracyjne spotkanie z okazji Miesiąca Doktorantów w IGF PAN
Październik był Miesiącem Doktorantów w naszym Instytucie. Z tej okazji 18 października odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli zarówno doktoranci, jak i pracownicy Instytutu Geofizyki PAN. Była to doskonała okazja, aby oficjalnie powitać nowych doktorantów, nawiązać znajomości oraz wspólnie celebrować rozpoczęcie nowego roku akademickiego.
Spotkanie otworzyli Dyrektor ds. Naukowych, dr hab. Rafał Junosza-Szaniawski, oraz Helena Ciechowska, doktorantka z Zakładu Sejsmologii IGF PAN i delegatka Samorządu Doktorantów IGF PAN. Następnie dr hab. inż. Monika Kalinowska, Koordynator Studiów Doktoranckich w IGF PAN, przedstawiła nowych doktorantów, którzy właśnie rozpoczęli naukę w Instytucie Geofizyki PAN w Zakładzie Hydrologii i Hydrodynamiki:
- Adrian Bróż [Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska] – „Jestem nowym doktorantem i zajmuję się przede wszystkim analizą sezonowych zmian w pokryciu roślinnością za pomocą technik teledetekcyjnych w małych ciekach. Jest to istotne ze względu na ich wpływ na przepływ i mieszanie się wody. Jestem hydrologiem i geografem, dlatego interesuję się też geografią społeczno-ekonomiczną. Pasjonuję się również kulturą państw hiszpańskojęzycznych, szczególnie Hiszpanią i Meksykiem. Jak tylko czas pozwala, podróżuję autostopem, najczęściej do Serbii.”
- Filip Bojdecki [Szkoła Doktorska GeoPlanet] – „W ramach doktoratu będę modelował przepływ i mieszanie w małych pokrytych roślinnością ciekach wodnych razem z prof. Moniką Kalinowską i Adrianem Bróżem. Dotychczas zajmowałem się głównie optyką z mikroskopią na czele (na Wydziale Fizyki UW i w Centrum Laserowym w Instytucie Chemii Fizycznej PAN). Teraz dość drastycznie zmieniam dziedzinę badań. Planuję rozwijać się przede wszystkim poprzez naukę modelowanie komputerowego. Moje hobby to kolarstwo.”
Podczas wydarzenia każdy z uczestników mógł spróbować tradycyjnych przekąsek, charakterystycznych dla krajów pochodzenia naszych doktorantów. Na stołach pojawiły się smakołyki z Indii, Egiptu, Szwajcarii, Iranu oraz Polski – dania wytrawne i na słodko, zarówno na zimno, jak i na ciepło. Na koniec spotkania odbyło się głosowanie na najsmaczniejsze danie, a zwycięzcy otrzymali nagrody!
Serdeczne podziękowania należą się Helenie Ciechowskiej za zaangażowanie i pracę włożoną w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z wyrobami, którymi doktoranci podzielili się w czasie spotkania.