Aktualności

18.102024

Uroczyste podpisanie umowy o współpracy z SGGW

18 października 2024 r. prof. Michał Zawada, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Prof. Paweł Rowiński, Dyrektor Instytutu Geofizyki PAN uroczyście podpisali umowę o współpracy.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor IGF PAN, prof. Paweł Rowiński. Zwrócił uwagę, że współpraca Instytutu Geofizyki z SGGW trwa od lat, była też wcześniej formalizowana, a jej efektami są m.in. dwa patenty. Prowadziliśmy wspólne wykłady w ramach studiów doktoranckich. Organizowaliśmy wspólny światowy kongres IAHR w 2021 roku oraz dwukrotnie konferencje z okazji Światowego Dnia Wody. Dla nas w Instytucie jest to wyjątkowe święto. Rzadko podpisujemy umowę z całą uczelnią – podkreślił.

Następnie głos zabrał prof. Michał Zawada, Rektor SGGW, który podkreślił, ze na uczelni realizowanych jest wiele tematów badawczych, nie tylko związanych z rolnictwem czy leśnictwem. Cieszy mnie formuła tego spotkania, najważniejsze jest, żeby się poznać. Współpraca jest zawsze oparta na wspólnych zainteresowaniach, ale również na osobistych kontaktach – podsumował.

Każdy z uczestników spotkania przedstawił się i powiedział, czym się zajmuje.

Następnie prof. Rafał Szaniawski, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych IGF PAN przybliżył działalność badawczą Instytutu. Wspomniał o liczbie pracowników, szkoleniu doktorantów oraz misji Instytutu. Omówił prowadzone monitoringi pól środowiskowych i podstawowe badania, które obejmują nauki przyrodnicze od zmian klimatu po twardą geofizykę. Wspomniał o specyfice naszej działalności: obserwatoriach geofizycznych oraz stacjach polarnych.

Później prof. Tomasz Okruszko, Prorektor SGGW ds. Nauki przybliżył działalność uczelni, omówił główne obszary badawcze, strukturę zatrudnienia, realizację projektów i ofertę usług badawczych. Działalność wybranych Instytutów interesującą z perspektywy przyszłej współpracy omówili zaproszeni pracownicy SGGW.

Prof. Józef Chojnicki z Katedry Gleboznawstwa Instytutu Rolnictwa SGGW opowiedział o badaniach prowadzonych w Instytucie. Zwrócił uwagę na potencjalne możliwości współpracy obejmujące wykorzystanie metod geofizycznych do badania właściwości gleb i gruntów (metody magetometryczne, tomografię komputerową oraz obrazowanie geofizyczne gleb i skał luźnych), a także badania gleb w obszarach polarnych.

Dr hab. Emilia Janeczko, Zastępca Dyrektora Instytutu Leśnego SGGW omówiła potencjalne obszary współpracy naukowej, które obejmują w szczególności ocenę zagrożeń naturalnych, w tym identyfikację obszarów leśnych zagrożonych osuwiskami i erozją, ocenę znaczenia lasu w pochłanianiu CO2, monitorowanie emisji, modelowanie sekwestracji węgla, ocenę zdolności retencyjnej lasów oraz monitorowaniu stanu lasu. Zwróciła uwagę na bardzo dużą ilość informacji o lasach, które posiadają pracownicy Instytutu, a także na nowoczesne metody pomiarowe (m.in. teledetekcję, naloty dronowe).

Dr hab. Grzegorz Majewski, Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska opowiedział o monitoringu meteorologicznym prowadzonym w Katedrze Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej na SGGW oraz o zakresie zbieranych danych.

Dr hab. Adam Kiczko, kierownik Katedry Hydrauliki i Inżynierii Sanitarnej Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW opowiedział o prowadzonych badaniach terenowych i laboratoryjnych. Wspomniał o nisko-kosztowych urządzeniach do pomiarów emisji gazów cieplarnianych z wód powierzchniowych oraz wód podziemnych torfowisk. Przypomniał również o wspólnym z Instytutem Geofizyki PAN poligonie badawczym na terenie dorzecza górnej Narwi. Pracownicy Katedry realizują badania teledetekcyjne z wykorzystaniem kamer hiperspektralnych, multispektralnych i termicznych. Katedra posiada również świetnie wyposażone laboratorium hydrauliczne, pozwalające na  modelowanie numeryczne.

Zakres prowadzonych badań jest zbieżny w wielu obszarach, dodatkowo pracujemy podobnymi metodami. Dzięki temu możemy się wzajemnie od siebie uczyć, aplikować o wspólne projekty, współpracować w zakresie wypożyczenia sprzętu pomiarowego, czy wykorzystania infrastruktury - podsumował przedstawione prezentacje prof. Michał Zasada, Rektor SGGW. Zaproponował również częstsze spotkania naukowe, które pozwolą lepiej się poznać i zacieśnić współpracę.

Prof. Paweł Rowiński dodał: Zamiast konkurowania warto ze sobą współpracować. 2-3 osobowe zespoły mogą myśleć o pracach przyczynkowych, natomiast współpraca w większej grupie może pozwolić na prowadzenie bardziej przełomowych badań. Podpisana dziś umowa pozwoli na to, aby administracyjnie było nam łatwiej prowadzić wspólne badania.

Na koniec spotkania uroczyście podpisano umowę o współpracy i zaproszono do dalszych dyskusji w kuluarach.

Fot. Piotr Terlecki