Obóz Naukowy - Nagroda dla Laureatów Konkursu "Geofizyka? To proste!"
Instytut Geofizyki PAN gościł w ostatni weekend laureatów konkursu dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Geofizyka? To proste!”
Dwudniowy Obóz Naukowy w dniach 26-27 kwietnia br. był nagrodą w konkursie organizowanym w ramach projektu Fascynująca Ziemia. Wzięły w nim udział uczennice z całej Polski. Pierwszego dnia gościły w siedzibie Instytutu, gdzie uroczyście wręczono dyplomy i zaprezentowano zwycięskie filmy. Uczestniczki wysłuchały wykładu dra hab. Grzegorza Lizurka o trzęsieniach ziemi. Dowiedziały się, dlaczego ziemia się trzęsie, gdzie były najsilniejsze trzęsienia ziemi i czy w Polsce powinniśmy obawiać się trzęsień. Kolejnym punktem programu była wirtualna wycieczka na Spitsbergen, gdzie Polska prowadzi całoroczną stację polarną Hornsund. Uczestniczki wybrały się tam dzięki goglom VR i specjalnie przygotowanym filmom 360 stopni nagranym w okolicy naszej stacji. Uczestniczki miały również okazję sprawdzić swoją polarną wiedzę, grając w koło fortuny.
Po opuszczeniu siedziby Instytutu laureatki udały się do PAN Muzeum Ziemi, aby obejrzeć wystawę Instytut Geofizyki PAN pt. „Piękne i bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych”. Ostatnim punktem piątkowego programu było ognisko integracyjne oraz gra terenowa w Obserwatorium w Świdrze.
Drugi dzień uczestniczki spędziły w Obserwatorium. Tam odbyła się prezentacja wybranej aparatury pomiarowej, stosowanej do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza. Dr Marek Kubicki opowiedział młodzieży o historii wybranych badań geofizycznych i przedstawił prezentację dotyczącą elektryczności atmosfery.
W programie było również zwiedzanie wystawy polarnej, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane w badaniach w Arktyce, jak i sprzęt codziennego użytku, przywieziony ze Stacji. Po wystawie oprowadzał dr Jerzy Giżejewski. A następnie zabrał grupę na zajęcia terenowe w dolinie Świdra. Uczestniczki wycieczki wykonały profil morfologiczny doliny oraz obejrzały fragment doliny. Tym razem pomiary prędkości poruszania się zmarszczek i form o większych rozmiarach na dnie rzeki nie były możliwe ze względu na wysoki stan wody.
Do Warszawy wszyscy wrócili zadowoleni. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwinąć u uczestniczek Obozu naukową pasję i dalszą chęć zgłębiania tajemnic naszego świata.