Aktualności

22.082023

Zaproszenie na 27. Festiwal Nauki w Warszawie w dniach 15-29 września 2023

„Nauka to podróż w przyszłość” to hasło 27. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie, odwołujące się do działalności patrona tegorocznego FN Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873), podróżnika, geografa, geologa, badacza i odkrywcy.

Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku gromadzi osoby zainteresowane aktualnymi problemami badawczymi, metodami prowadzenia badań i odkryciami w różnorodnych dziedzinach nauki. Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich chętnych bez względu na wykształcenie i wiek. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. Specjalnie dla dzieci organizowane są atrakcyjne zajęcia, dlatego na Festiwal Nauki można wybrać się całą rodziną. Festiwal proponuje również lekcje dla grup szkolnych wszystkich poziomów nauczania.

Wydarzenia mające miejsce podczas festiwalu organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz towarzystwa naukowe. W tym roku pragniemy ponownie stworzyć atmosferę naukowego święta. Jesteśmy przekonani, że udział w Festiwalu Nauki pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także pozwoli dowiedzieć się, na jakie pytania nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi.

Instytut Geofizyki PAN od wielu lat organizuje wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki poświęcone badaniom polarnym i geofizycznym.

W tym roku zapraszamy na wykłady stacjonarne w naszej siedzibie przy ul. Księcia Janusza 64 w Warszawie. Osobnym wydarzeniem jest zwiedzania Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze pod Warszawą.

19 września, godz. 19.00, IGF PAN [WIĘCEJ]
Wykład stacjonarny: Magazynowanie energii z CO2

W ramach wykładu zostaną poruszone następujące zagadnienia: Czym jest CO2 i czy możemy czerpać zyski z jego konwersji? Dlaczego CO2 jest tak niebezpieczny dla środowiska, skoro drzewa się nim żywią, czy to tylko efekt skali? Czy zmiana stanu skupienia CO2 może przynieść korzyści ludzkości? Jeżeli tak, to jakie? Czy niesie to ze sobą jakieś zagrożenia? Jak zmieścić i jak zabezpieczyć tony CO2 w geologicznej kapsule pod ziemią? Co Włosi robią z CO2 i czy inni też mogą? Podsumowanie zagrożeń i korzyści związanych z CO2.

Wykład poprowadzi mgr inż. Radosław Kiraga.


21 września, godz. 19.00, IGF PAN [WIĘCEJ]
Wykład stacjonarny: Święte krowy, tajemnica szmaragdowego lodu i inne współczesne zagadnienia w badaniach fiordów

Czy recesja lodowców, zanik morskiej pokrywy lodowej to jedyne znaczące zagadnienia związane ze zmianami klimatu w rejonach polarnych, czy to dopiero początek jeszcze większych zmian i problemów? Krótka opowieść przy kawie i ciastku o badaniach fiordów rejonów polarnych na przykładzie fiordu Hornsund na Spitsbergenie, gdzie zlokalizowana jest Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Mateusz Moskalik – z wykształcenia fizyk, w pracy oceanograf, z pasji polarnik i płetwonurek. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na funkcjonowaniu i interakcjach między fiordami i lodowcami w rejonach polarnych oraz wpływie zmian klimatu na ten system. Uczestnik wielu wypraw naukowych na Svalbard, zimował w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.


23 września, godz. 11.00, ul. Brzozowa 2, 05-402 Otwock [WIĘCEJ]
Nauka otwiera drzwi – zwiedzanie Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze

Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Otwocku Świdrze otwiera drzwi dla zwiedzających. W sobotę, 23 września w godzinach 11.00-14.00 pracownicy Instytutu przygotują dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym.

W jednym z budynków Obserwatorium, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań w Arktyce, jak i sprzęt codziennego użytku wykorzystywany przez polarników. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.
Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Odwiedzający poznają historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, a także prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym świecie. Zaprezentowana zostanie wybrana aparatura pomiarowa stosowana do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza.
Podczas wydarzenia dostępne będzie stoisko polarne, gdzie będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen - popływać pontonem czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR. Nie zabraknie również gier o tematyce polarnej dla starszych i młodszych wraz z nagrodami.

26 września, godz. 19.00, IGF PAN [WIĘCEJ]

Wykład stacjonarny: Geochronologia – czyli jak działają geologiczne zegary

Geochronologia to prężnie rozwijająca się od XX wieku nauka, dotyczy mierzenia czasu wydarzeń przeszłości naszej planety. Podczas spotkania zostaną przybliżone metody i techniki stosowane do określania wieku skał, minerałów i niezwykłych wydarzeń, które ukształtowały naszą Ziemię na przestrzeni miliardów lat.

Wykład poprowadzi dr Piotr Król.


27 września, godz. 19.00, IGF PAN [WIĘCEJ]

Wykład stacjonarny: Powodzie i susze w Indonezji. Pogoda i klimat kraju ponad 17 tysięcy wysp

Czy w tropikach jest zawsze gorąco? Jak tropiki wpływają na pogodę i klimat w Europie? Czy to, co się dzieje w Indonezji, możemy odczuć w Polsce? Jakie ekstrema pogodowe nawiedzają mieszkańców Indonezji? Czy można je przewidywać? Kiedy najlepiej odwiedzić Indonezję oraz jak zrobić to przyjaźniej dla środowiska?

Na te i inne pytania odpowie dr Beata Latos - meteorolog tropikalny, badaczka ekstremów pogodowych w Indonezji - powodzi, cyklonów tropikalnych, ulewnych deszczy. Przygląda się temu, jaki wpływ mają atmosferyczne fale tropikalne na powstawanie takich zjawisk. Działaczka na rzecz ochrony środowiska, joginka.


Szczegółowy program Festiwalu, a także dane partnerów i organizatorów, można znaleźć na stroniewww.festiwalnauki.edu.pl.