12.052021

Zwiastuny katastrofy

Gigantyczne ulewy, zabójcze powodzie, groźne osunięcia ziemi to zagrożenia, którym mieszkańcy Indonezji stawiają czoła w sezonie deszczowym, trwającym w tej strefie klimatycznej aż pół roku - od października do kwietnia.

W wyniku powodzi w samym styczniu 2019 na wyspie Sulawesi zginęło aż 70 osób. Jak się okazuje posiadamy odpowiednie metody badawcze, które pozwalają nam odczytać zwiastuny danych zjawisk i oszacować czas ich wystąpienia.

Skąd ta ulewa?

Badania realizowane w Instytucie Geofizyki PAN przez doktorantkę Beatę Latos oraz dr. Dariusza Baranowskiego z Zakładu Fizyki Atmosfery  w ramach międzynarodowej współpracy (PL-Francja-USA-Indonezja-UK) wykazały, że za ekstremalne deszcze i niszczycielskie powodzie jest odpowiedzialna rzadko spotykana kombinacja trzech różnych tropikalnych zjawisk pogodowych, które wystąpiły jednocześnie. Największy z tych systemów pogodowych, znany jako „Oscylacja Maddena-Juliana”, powoli przemieszczał się na wschód z Oceanu Indyjskiego nad Indonezją. Osadzone w nim dwa mniejsze systemy pogodowe, tzw. „fala Kelvina” i „fala Rossby’ego” również rozwinęły się i dotarły nad Sulawesi, co zaowocowało deszczami o niezwykłej sile i natężeniu. Dogłębna analiza danych meteorologicznych zebranych w ciągu 20 lat dowiodła, że prawdopodobieństwo powodzi przy udziale fali Kelvina lub Rossby'ego było dwa razy większe, natomiast przy ich jednoczesnym wystąpieniu wzrastało aż ośmiokrotnie.

Co dalej z tą wiedzą?

Otóż opierając na prognozach pogody jesteśmy w stanie z kilkudniowym wyprzedzeniem, przewidzieć zbliżające się zjawiska (Oscylacja Maddena-Juliana, fala Kelvina i „fala Rossby’ego), a co za tym idzie ostrzec o potencjalnych zagrożeniach. Taka informacja może być kluczowa dla lokalnych władz i służb ratowniczych, aby w porę podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia życia i zdrowia mieszkańców.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu Latos, B., Lefort, T., Flatau, M., Flatau, P., Permana, D., Baranowski, D., Paski, J., Makmur, E., Sulystyo, E., Peyrille, P., Feng, Z., Matthews, A., & Schmidt, J. Equatorial waves triggering extreme rainfall and floods in southwest Sulawesi, IndonesiaMonthly Weather Reviewhttps://doi.org/10.1175/MWR-D-20-0262.1

Autorzy artykułu są z Polski (Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk), Franji (École Nationale de la Météorologie, Centre National de Recherches Météorologiques), USA (Naval Research Laboratory, Scripps Institution of Oceanography, Pacific Northwest National Laboratory), Indonezji (Agency for Meteorology, Climatology and Geophysics of the Republic of Indonesia) oraz Anglii (University of East Anglia). Badania w ramach międzynarodowego projektu “Years of the Maritime Continent” oraz  “Equatorial Line Observations (ELO)”.