Wydarzenia

08.082019

Odszedł od nas wieloletni pracownik i zasłużony polarnik dr inż. Maciej Seweryn Zalewski

Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 7 sierpnia 2019 roku odszedł od nas do Wieczności w wieku 87 lat dr inż. Maciej Seweryn Zalewski – polarnik. Pogrzeb odbędzie się 21 Sierpnia o 14:30, Cmentarz Powązkowski, spotkanie (14:30) przy bramie nr 6 ulica J. Ostroroga.

Uczestnik Wyprawy Polarnej na Spitsbergen w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego 1957/56. Od 1960 roku był zatrudniony w Komitecie Międzynarodowej Współpracy Geofizycznej. W 1961 roku uzyskał tytuł inżyniera budownictwa wodnego na Politechnice Warszawskiej. W roku 1965 był Kierownikiem Ekspedycji do Polskiej Stacji im. Antoniego Dobrowolskiego w Oazie Bungera na Antarktydzie, a w 1968 roku powierzono mu obowiązki Kierownika Działu Współpracy Geofizycznej w IGF PAN.

W 1977 uzyskał tytuł doktora nauk fizycznych w IGF PAN i został Kierownikiem Samodzielnej Pracowni Geofizycznych Badań Polarnych i Morskich. W roku 1978 kierował drugą wyprawą do Stacji im. H. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w Antarktyce Zachodniej. W 1979 powierzono mu kierowanie Zakładem Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, a w 2002 roku przeszedł na emeryturę.

Był również wieloletnim Sekretarzem Naukowym, a później Honorowym członkiem Komitetu Badań Polarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Jego życiowym motto były słowa Alberta Einsteina, że „Osobowość człowieka kształtuje się nie przez piękne słowa, lecz pracą i własnym wysiłkiem”.

Dla wielu z nas odszedł człowiek legenda polskiej polarystyki, niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 

                                                           Prof. dr hab. Piotr Glowacki

                                                           Przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN

 

 

Prowadzone projekty