Aktualności

18.062024

Święto nauki na Stadionie Narodowym

W sobotę 15 czerwca odbyło się największe wydarzenie popularyzujące naukę w Polsce. Już po raz 27 naukowcy podzielili się swoją pasją z tysiącami odwiedzających Piknik Naukowy.

Jak głosi trzecie prawo Arthura C. Clarke’a – każda dostatecznie zaawansowana technologia jest nie do odróżnienia od magii. Współczesne odkrycia naukowe są często tak niesamowite, że aż trudno w nie uwierzyć, a najbardziej zdumiewa i jednocześnie zachwyca nas w nich to, co zdaje się przeczyć zdrowemu rozsądkowi.

Piknik Naukowy to cykliczna impreza gromadząca dziesiątki tysięcy osób zainteresowanych tym, co dzieje się za na co dzień zamkniętymi drzwiami laboratoriów naukowych. W tegorocznej imprezie, której motywem przewodnim było hasło "Nie do wiary!", wzięło udział ponad 100 wystawców i 36 tysięcy odwiedzających. Nie mogło wśród nich zabraknąc również naszego Instytutu. Tradycyjnie prezentowaliśmy swoje badania wspólnie z pozostałymi instytutami zrzeszonymi w Centrum badań Ziemi i Planet Geoplanet.

W ramach naszych aktywności zorganizowano trzy grupy aktywności:

1. Zaskakujące fakty o wodzie: pokaz koordynowany przez dr hab. inż. Monikę Kalinowską z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki, który obejmował konkursu wiedzy o wodzie „Ile wody nadaje się do picia”, krzyżówki, wykreślanki i kolorowanki, konkurs rodzinny “Zużycie wody”, w którym uczestnicy szacowali, ile wody dziennie zużywa statystyczny Polak, aktywność “Twój pomysł na oszczędzanie wody”.

2. Morskie żele - widzialne czy niewidzialne: pokaz koordynowany przez dr hab. inż. Magdalenę Mrokowską z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki, dotyczący wyników jej projektu NCN (nr 2019/35/D/ST10/01135). W ramach tego pokazu można było stworzyć hydrożele i dowiedzieć się, dlaczego ich obecność w morzach jest niebezpieczna. W pokazie wykorzystano alginian sodu, który pochodzi z brunatnic. W obecności wapnia makrocząsteczki alginianu łączą się, tworząc strukturę przypominającą kratkę do jajek. Tak powstaje hydrożel. 

3. Skała czy salceson: pokaz koordynowany przez dra Piotra Króla z Zakładu Badań Polarnych i Morskich, który obejmował prezentację jednych z najstarszych skał na Ziemi w formie wystawy "Kamienna Ścieżka Czasu", oglądanie szlifu skały z Grenlandii o wieku ponad 3,7 mld lat pod mikroskopem. Można było również posłuchać o wynikach projektu "Poles together. The missing link" prowadzonego przez zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Moniki Kusiak. Dodatkowym wyzwaniem była magnetyczna układanka, w której trzeba było odróżnić skałę od... salcesonu.