15.122023

Dr inż. Andrzej Górszczyk laureatem Nagrody Naukowej im. Maurycego Piusa Rudzkiego

Z radością informujemy, że dr inż. Andrzej Górszczyk z Zakładu Obrazowania Geofizycznego został laureatem prestiżowej nagrody przyznawanej przez Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN.

Działalność naukowa Laureata skupia się na rozwoju i zastosowaniu metod obrazowania sejsmicznego w wysokiej rozdzielczości, ze szczególnym uwzględnieniem inwersji pełnego pola falowego w skali skupowej. Przedmiot wyróżnienia stanowią prace Laureata nad opracowaniem metod rekonstrukcji modeli parametrów fizycznych stref subdukcji na podstawie różnego typu akademickich, rzeczywistych i syntetycznych danych sejsmicznych. Bezprecedensowa rozdzielczość wyników rozwijanego obrazowania sejsmicznego pozwala na dokładną interpretację geologiczną skomplikowanych struktur geologicznych, co jest szczególnie istotne ze względu na zrozumienie kontekstu geodynamicznego stref subdukcji – zwłaszcza procesu nukleacji i propagacji niszczących trzęsień ziemi. W ramach współpracy z międzynarodowej z Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology (JAMSTEC), Universite Grenoble Alpes oraz Geoazur, Laureat rozwinął program badawczy zorientowany na rozwoju akademickiego paradygmatu budowy modeli skorupy ziemskiej oraz wyznaczaniu nowych praktyk w zakresie akademickich zastosowań metod przetwarzania sejsmicznego.