Wydarzenia

29.112023

Moc wrażeń i atrakcji podczas 2. Festiwalu Nauki i Pasji

W dniach 24-25 listopada w Ośrodku Kultury Mediateka w Grodzisku Mazowieckim odbył się Festiwal Nauki i Pasji. To już druga edycja tego wydarzenia organizowanego przez Fundację „W Podróży”. Dział Komunikacji Naukowej i Edukacji oraz zespół projektu „Poles Together” z naszego Instytutu przygotowały stoiska edukacyjne pełne atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Festiwal Nauki i Pasji został zorganizowany  przez Pawła i Joannę Szustakiewiczów, którzy od lat są pasjonatami dalekich, egzotycznych podróży i w najdalsze zakątki świata zabierają swoje dzieci – Polę i Michała.

Pierwszy dzień Festiwalu był bardzo intensywny, a znakomici prelegenci, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Wielicki czy Anna Kamińska, mimo niesprzyjającej aury, zgromadzili pełną salę pasjonatów nauki i ekstremalnych podróży. Podczas części pierwszej, przeznaczonej głównie dla zorganizowanych wycieczek szkolnych, dr Tomasz Wawrzyniak z Zakładu Badań Polarnych i Morskich przedstawił prezentację „Badania naukowe w krainie lodu – Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie”.

Natomiast w sobotę, drugiego dnia Festiwalu, kierownik projektu „Poles Together”, profesor Monika A. Kusiak wystąpiła z prelekcją pt. „Polarny zapis młodej Ziemi”. Opowiadając o swoich ekspedycjach w rejony polarne na Antarktydę, Grenlandię, Labrador czy Spitsbergen, idealnie odnalazła się w programie wydarzenia obok historii Joanny Pajkowskiej, żeglującej do Wyspy Króla Jerzego, na której znajduje się Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, czy Moniki Witkowskiej i Leszka Cichego, zdobywców Korony Ziemi, w tym Mt. Vinson na Antarktydzie.

Na stoisku edukacyjnym przygotowanym przez Dział Komunikacji Naukowej i Edukacji można było obejrzeć filmy 360 ze Spitsbergenu, zagrać w polarne koło fortuny oraz ułożyć megapuzzle przedstawiające jaskinię lodowcową. Natomiast dzięki opowieściom pracowników projektu “Poles together” można było poznać najdawniejsze dzieje Ziemi w pigułce. Dużym zainteresowaniem cieszył się mikroskop wraz z preparatami wybranych skał, a także angażujące gry i quizy o tematyce geologicznej.

Wydarzenie przyciągnęło ponad 400 osób.

Nie możemy się doczekać kolejnej edycji Festiwalu!

Zdjęcia: Marzena Staniszewska