Wydarzenia

10.082023

Projekt ukraińskiej badaczki będzie realizowany w IGF PAN

Polska Akademia Nauk i National Academy of Sciences w Stanach Zjednoczonych wybrały 18 ukraińskich zespołów badawczych z różnych dyscyplin naukowych, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do ok. 200 tys. USD rocznie przez okres do trzech lat. Wśród laureatów jest geofizyk Ksenia Bondar, której projekt będzie realizowany w Zakładzie Magnetyzmu IGF PAN.

Celem programu jest zapewnienie wybitnym ukraińskim naukowcom stabilnych warunków do prowadzenia badań, które w przyszłości pomogą w odbudowie nauki na Ukrainie. Projekty, które uzyskają finansowanie, obejmują szeroki zakres dyscyplin naukowych: astronomię, nauki o środowisku, matematykę, psychologię, nauki o materiałach i inżynierię, rolnictwo, nauki biomedyczne, fizykę i chemię. 18 zwycięskich zespołów wybrano spośród 174 zgłoszeń.

Tytuł projektu badaczki Ksenii Bondar, który będzie realizowany w naszym Instytucie, brzmi: Quantifying magnetic properties of soils to evaluate sustainable hazards from heavy metal pollution due to military activities in Ukraine, a jego celem jest opracowanie nowych strategii oceny zanieczyszczenia gleby związanego z działaniami wojennymi w Ukrainie, opartych na połączeniu metod magnetycznych i geochemicznych oraz reprezentowanych w modelach geoinformacyjnych zanieczyszczonych regionów.

Ksenia Michajłiwna Bondar jest kandydatem nauk geologicznych i starszym pracownikiem naukowym Laboratorium Badawczego Geofizyki Teoretycznej i Stosowanej w Katedrze Geofizyki na Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Jej praca doktorska dotyczyła podatności magnetycznej gleb.

Dr Bondar według założeń programu będzie głównym wykonawcą projektu w Polsce w oparciu o Zakład Magnetyzmu IGF PAN, natomiast czterech pozostałych członków zespołu – pracowników Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki oraz Instytutu Geofizyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy – będzie realizowało badania w Ukrainie. Całkowity budżet projektu przeznaczony na 3 lata wynosi 2 550 600 PLN.

Łączna kwota finansowania w ramach programu wspierającego ukraińskich naukowców wynosi ok. 8 mln USD (33 mln PLN). Oprócz PAN i Narodowej Akademii Nauk w USA wsparcie zapewniają również Towarzystwo Królewskie (Royal Society) w Wielkiej Brytanii, wydawnictwo Elsevier, National Cheng Kung University na Tajwanie, Niemiecka Narodowa Akademia Nauk Leopoldina oraz Królewska Szwedzka Akademia Literatury, Historii i Starożytności.

Zachęcamy do zapoznania się z abstrakterm projektu dr Ksenii Bondar:

ABSTRACT: Quantifying magnetic properties of soils to evaluate sustainable hazards from heavy metal pollution due to military activities in Ukraine