11.102022

Podwójna inauguracja roku akademickiego 2022/2023

Szkoła Doktorska Geoplanet świętowała on-line, a Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska w formule stacjonarnej.

Na uroczystościach oprócz doktorantów wszystkich roczników i zaproszonych gości, nie zabrakło reprezentantów ośrodków naukowych zrzeszonych w szkołach doktorskich. Gospodarzami inauguracji Geoplanet Doctoral School byli: prof.dr hab. Rafał Moderski - Dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika wraz z dr hab. Radosławem Smolcem, który pełni funkcję Kierownika Szkoły. Wśród obecnych byli także przedstawiciele pozostałych 7. instytucji tworzących strukturę Szkoły: Instytutu Geofizyki PAN, Instytutu Nauk Geologicznych PAN, Instytutu Oceanologii PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Tradycyjnie po złożeniu ślubowania przez doktorantów I roku, miała miejsce wykład inauguracyjny pt. Seeing the Invisible: Revealing the Darkest Secret of the Milky Way zaprezentowany przez dr Maćka Wielgusa - astrofizyka z Instytutu Maxa Plancka (Max Planck Institute for Radio Astronomy).

Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska przy Centrum Studiów Polarnych oficjalnie rozpoczęła nowy rok akademicki 2022/2023   w formule tradycyjnej, w sali konferencyjnej Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie. Szkoła jest prowadzona przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, a w jej skład oprócz wspomnianej uczelni, wchodzi Instytut Geofizyki PAN, Instytut Matematyczny PAN oraz Instytut Oceanologii PAN. W roli prowadzącego uroczystość wystąpił prof. Mariusz Grabiec- Dziekan MŚSD. prof.dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora- Dyrektor IGF PAN, w przemówieniu inauguracyjnym podkreśliła m.in. znaczenie tego etapu kształcenia w przyszłym rozwoju kariery naukowej i zachęcała przyszłych naukowców do realizowania pasji i marzeń badawczych. Zaproszenie do przedstawienia wykładu inauguracyjnego pt. Time series of geophysical data and monitoring of environmental changes przyjął prof. dr hab. Vladimir Bahmutow z Instytutu Geofizyki Ukraińskiej Akadmii Nauk. Po zamknięciu oficjalnej części wydarzenia goście udali się na wernisaż Wystawy DOBROWOLSKI - REAKTYWACJA. Antarktyczna Misja (Prawie) Niemożliwa, z wyjątkowym udziałem prof. dr. hab. Marka Lewandowskiego- kierownika Wyprawy, w roli przewodnika.