Wydarzenia

28.082023

Ekspedycja na Labrador w ramach projektu Poles Together

Pierwsza z dwóch planowanych na ten rok międzynarodowych ekspedycji na Labrador odbywała się w dniach od 9 do 22 sierpnia. Badania były realizowane w ramach projektu Poles Together.

Kierownikiem zespołu była prof. Monika A. Kusiak z IGF PAN. Oprócz niej w skład grupy wyjazdowej wchodzili prof. Simon A. Wilde z Uniwersytetu Curtin w Perth (Australia), dr Lars E. Augland z Uniwersytetu w Oslo (Norwegia) i dr Daniel J. Dunkley z IGF PAN. Naukowcy mieszkali w namiotach obozu naukowego w Górach Torngat. Dzięki wsparciu Parks Canada oraz Nunatsiavut Government zapewniona była ochrona przed niedźwiedziami – podczas prac uczestnikom wyprawy towarzyszył bear guard.

Podczas ekspedycji naukowcy korzystali z helikoptera, co pozwoliło na dotarcie do miejsc wcześniej niezbadanych, takich jak Cape Terrible, Mount Tetragona czy Iron Beach. W inne wybrane miejsca na wyspach udało się dopłynąć zodiakiem.

W okolicach Saglek Bay w latach 80. XX wieku zostały udokumentowane jedne z najstarszych skał na Ziemi. Wraz ze skałami na zachodniej Grenlandii tworzą one fragmenty najstarszej skorupy kontynentalnej naszej planety.

W roku 2017 grupa japońskich badaczy opublikowała prace dotyczące początków życia utrwalonych w skałach Labradoru. Dotychczasowe badania naukowe prowadzone w tym regionie przez zespół kierowany przez prof. Kusiak podważyły domniemane odkrycie Japończyków. Prace dokumentują gnejsy o wieku 3 750 milionów lat, które uległy przeobrażeniom metamorficznym 2 700 milionów lat temu. Tym razem pobranych zostało 80 próbek skalnych oraz piasku plażowego, co stanowi niemalże 200 kg. Próbki te zostaną przesłane do laboratorium GeoBeLa w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym IGF PAN i tam będą poddane obróbce.

Za kilka dni rusza kolejna ekspedycja na Labrador kierowana przez prof. Monikę A. Kusiak. W skład zespołu wchodzą: prof. Martin Whitehouse z Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie (Szwecja) i dr Rikke Vestergaard z Uniwersytetu w Oslo (Norwegia) oraz pracownicy i doktoranci z IGF PAN: prof. Rafał Junosza-Szaniawski, dr Daniel Dunkley, mgr Tanmay Keluskar i mgr Marcin Mieszczak.