Aktualności

13.042023

Spotkanie inaugurujące projekt monitorowania obiektów infrastruktury krytycznej w Polsce

W dniach 5-6 kwietnia w Dobczycach pod Krakowem odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „Seismic imaging and monitoring of environmentally induced changes in the structure of critical large scale artificial and natural objects”. Jest on finansowany w ramach grantu Opus 23 Narodowego Centrum Nauki.

Projekt jest realizowany w Zakładzie Obrazowania Geofizycznego IGF PAN i zaplanowany na cztery lata. Jego celem jest opracowanie metodyki wraz z jej skuteczną aplikacją w celu monitorowania obiektów infrastruktury krytycznej rozlokowanej w Polsce. Obiektami badań będą zapory: w Świnnej Porębie, Dobczycach, a także w Wapiennicy koło Bielska-Białej. Dodatkowo zostaną wykonane badania innych obiektów o kluczowym znaczeniu geotechnicznym i hydrotechnicznym oraz obszarów o znacznym potencjale osuwiskowym.

Prace będą realizowane z wykorzystaniem rozwijanej w Zakładzie Obrazowania Geofizycznego metody poklatkowego obrazowania geofizycznego oraz najnowszych zdobyczy z dziedziny akwizycji danych elektromagnetycznych i sejsmicznych. Dane geofizyczne zostaną uzupełnione o szereg badań geotechnicznych i geoinżynieryjnych realizowanych przez współwykonawców projektu.

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Mariusz Majdański, a wykonawcą dr Artur Marciniak. Ze względu na interdyscyplinarność i znaczenie badań w pracach będą uczestniczyć wiodący naukowcy z następujących jednostek naukowo-badawczych i przemysłowych: dr hab. Sebastian Kowalczyk (Uniwersytet Warszawski), dr hab. inż. Paweł Popielski, dr hab. inż. Krzysztof Kochanek (Politechnika Warszawska), dr hab. inż. Tomisław Gołębiowski, dr inż. Antoni Bojarski (Politechnika Krakowska), Justyna Cader (Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN), Mirosław Trześniowski (WIDMO Spectral Technologies), Rafał Sieńko (SHM System).