EPOS z dofinansowaniem w POIR
Projekt EPOS-System Obserwacji Płyty Europejskiej uzyskał rekomendację w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2015-2018
Instytut Geofizyki PAN w konsorcjum z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównym Instytutem Górnictwa, Instytutem Geodezji i Kartografii, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Wojskową Akademia Techniczną i Polską Grupą Górniczą, otrzymał dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu w ramach Działania 4.2: Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki, w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, na realizację projektu EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej.
W ramach niniejszego projektu powstanie infrastruktura badawcza EPOS-PL - wielowarstwowa, multidiscyplinarna i interoperacyjna infrastruktura badawcza, gdzie zbierane i gromadzone są dane z rozproszonych sieci pomiarowych, a następnie opracowywane, standaryzowane i integrowane w postaci baz danych wraz z metadanymi, do których dostęp zapewniony jest poprzez stronę web wraz z odpowiednimi serwisami/aplikacjami analitycznymi oraz dedykowanymi wizualizacjami.
Projekt EPOS-PL –jest elementem szerszego przedsięwzięcia. Budowana w ramach projektu infrastruktura EPOS-PL jest ściśle związana z europejskim programem rozwoju infrastruktury badawczej tzw. „twardej Ziemi” EPOS i będzie stanowić jego integralną część.