Aktualności

27.032023

Dokument strategiczny dotyczący wody

Podczas tegorocznej konferencji UN 2023 Water Conference zaprezentowano wytyczne dla decydentów opracowane przez Międzynarodową Radę Naukową (International Science Council). Współautorem dokumentu jest prof. Paweł Rowiński, Kierownik Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki w IGF PAN.

Niniejszy dokument strategiczny Międzynarodowej Rady Naukowej (ISC) na Konferencję Wodną ONZ 2023 podkreśla znaczenie nauki i praktycznej wiedzy w reagowaniu na obecne globalne kryzysy wodne, a także pojawiające się i przyszłe wyzwania. 

W dokumencie pogrupowano liczne wyzwania związane z wodą w cztery główne kategorie wraz z powiązanymi przykładami i głównymi obszarami, z których każdy wymaga różnych odpowiedzi naukowych. Wraz z końcowymi poradami niniejszy przegląd polityki ma na celu skuteczną współpracę z decydentami oraz innymi zainteresowanymi stronami na poziomie ONZ i państw członkowskich, aby przełożyć wiedzę naukową na konkretne rozwiązania i wspierać związane z wodą cele zrównoważonego rozwoju (SDG) i realizację Agendy 2030.
Bazując na wiedzy eksperckiej członków Rady zajmujących się naukami przyrodniczymi i społecznymi oraz technologią, ISC jest przygotowana do zapewnienia zintegrowanego, niezależnego i opartego na dowodach wsparcia doradczego odpowiednim organizacjom systemu ONZ, oraz państwom członkowskim przy osiąganiu celu zrównoważonego rozwoju nr 6 i innych ważnych celów.
Przedstawione zostały również cztery kluczowe przesłania:
1. Świat nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia globalnych celów związanych z wodą, określonych w SDG 6 i innych celów. Kryzysy wodne na całym świecie zagrażają osiągnięciu kluczowych celów rozwojowych i środowiskowych, a ostatecznie wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę centralne znaczenie wody w sprawach społecznych, politycznych i gospodarczych we wszystkich skalach.
2. ISC zidentyfikowała cztery kategorie wyzwań związanych z wodą, które wymagają różnych strategii z zakresu nauki, polityki i praktyki, aby im sprostać. Wyzwania te zawierają zarówno dobrze poznane problemy, w przypadku których brakuje tylko wdrożenia sprawdzonych rozwiązań, jak i nowe problemy, które wymagają dodatkowych badań i innowacyjnego myślenia. W dokumencie opisano takie problemy i możliwości wykorzystania wiedzy do stworzenia rozwiązań i ulepszeń.
3. Nauka jest niezbędna do generowania wiedzy w celu rozwiązania złożonego wzajemnego oddziaływania czynników naturalnych i ludzkich, które nadal utrudniają postęp w rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z wodą. Wymaga to bardziej systematycznego dialogu między decydentami a naukowcami na temat rozwiązań opartych na dowodach, aby wspierać konkretne działania i przewidywać przyszłe zagrożenia związane z wodą.
4. Opierając się na swoim globalnym członkostwie o szerokim zasięgu, ISC jest gotowa zapewnić decydentom na poziomie globalnym i krajowym niezależne i oparte na dowodach wytyczne, w tym naukowe prognozy dotyczące przyszłych zagrożeń dla wody.
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem (12 stron).