Dyrektor Majdański z tytułem profesora
14 lutego prezydent RP Andrzej Duda podpisał nominację pana dyrektora Mariusza Majdańskiego na profesora.
Prof. Mariusz Majdański od 2006 roku jest związany zawodowo z Instytutem Geofizyki PAN. W 2014 roku uzyskał habilitację w zakresie nauk o Ziemi. Od 2015 roku pełni funkcję Dyrektora ds. Naukowych.
W latach 2016-2019 prof. Majdański prowadził dwa duże projekty naukowe finansowane z Narodowego Centrum Nauki: “Relationship of permafrost with geomorphology, geology and cryospheric components based on geophysical research of the Hans glacier forefield and its surroundings” oraz “Three dimensional model of the lithosphere in Poland with verification of seismic parameters of the wave field”.
Wśród zainteresowań naukowych prof. Majdańskiego znajdują się takie zagadnienia jak: modelowanie sejsmiczne skorupy ziemskiej, analiza danych sejsmicznych i grawitacyjnych, sejsmika przypowierzchniowa czy badania wieloletniej zmarzliny.
Zapytany o plany naukowe, prof. Majdański odpowiada, że chciałby zajmować się geotermią i geohazardem, a w szczególności zastosowaniem sejsmiki w badaniach przypowierzchniowych oraz obrazowaniem poklatkowym, które pozwalają na obrazowanie zmian badanego ośrodka, w tym obecności, ilości i stanu skupienia płynów w ośrodku skalnym.
– Metody te doskonale nadają się do wsparcia przemysłowych procesów pozyskiwania energii ze źródeł geotermalnych zarówno płytkich jak i głębokich. Polska z pewnym potencjałem geotermalnym jest miejscem, gdzie takie wsparcie geofizyczne pozwoli wykorzystać ten potencjał - podkreśla prof. Majdański.
Wykorzystanie atrybutów sejsmicznych do rozpoznania spękania górotworu w połączeniu z nowoczesnymi technikami akwizycji danych w postaci linii światłowodowych oraz technikami interpretacji wykorzystującymi pełne pole falowe sprawia, że grupa zajmująca się tą tematyką jest w stanie prowadzić prace na najwyższym światowym poziomie, a także dać użyteczny wynik dla gospodarki i społeczeństwa Polski.