Aktualności

10.022023

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Od 2016 roku obchodzimy w lutym Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

To święto promuje pełny i równy dostęp i udział kobiet w nauce, technologii, inżynierii i matematyce (z ang. STEM). Liczby pokazują, że chociaż nie ma znaczącej różnicy w zdolnościach chłopców i dziewcząt w matematyce i naukach ścisłych, mniej niż 35% absolwentów przedmiotów STEM na całym świecie to kobiety, a jeszcze mniej jest ich w inżynierii i informatyce.

Jak na tym tle wygląda sytuacja w Instytucie Geofizyki PAN?

Choć geofizyka stereotypowo może wydawać się męską domeną, to ok. 30% pracowników naukowych Instytutu stanowią kobiety. Od prawie 8 lat dyrektorem Instytutu jest kobieta - prof. Beata Orlecka-Sikora. Nie brakuje młodych doktorantek u progu naukowej kariery oraz naukowczyń rozpoznawalnych w świecie.

W ciągu ostatnich lat udział kobiet w gronie profesorów wzrósł o 10%. W 2016 r. zaledwie 12% profesorów stanowiły kobiety, w 2021 r. już 22%. Wzrósł również odsetek kobiet wśród doktorantów. W 2016 r. stanowiły one 36%, a w 2021 r. już 48%. Na stanowisku asystenta sytuacja wygląda jeszcze lepiej: w 2016 r. kobiety stanowiły 48% zatrudnionych na tym stanowisku, a w 2021 r. aż 67%.

Pozostaje trzymać kciuki za młode naukowczynie i wspierać je w osiąganiu najwyższych szczebli kariery naukowej.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia nagrania z webinarium "Inspirujące historie geofizyczek", które zostało zorganizowane w ramach projektu Fascynująca Ziemiahttps://youtu.be

a także zapoznania się poniższą galerią zdjęć, w której przedstawiamy badaczki z naszego Instytutu i prelegentki wspomnianego webinarium.