Światowy Dzień Mokradeł
Mokradła są wszechobecne: w mieście, na wsi i w lesie. Niestety, w większości zostały przekształcone w celach gospodarczych.
Wiele spośród polskich i europejskich mokradeł wymaga działań zmierzających do przywrócenia im odpowiednich warunków hydrologicznych - wysokiego uwilgotnienia. Tylko w ten sposób mokradła mogą pełnić swoje liczne funkcje w środowisku.
W ramach obchodzonego w dzisiaj Światowego Dnia Mokradeł 2023 zwracamy uwagę na konieczność ich odtwarzania. Przywracanie mokradłom ich funkcji przyrodniczych to przede wszystkich szereg korzyści dla gospodarki i społeczeństwa. Dobrze uwodnione mokradła akumulują węgiel i pomagają poprawiać bilans wodny zlewni przez spowalnianie odpływu. Bagienne strefy buforowe oczyszczają wodę z zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego. Prowadzone przez nas badania – m.in. w ramach projektu FORCE – pozwalają nam na zrozumienie obiegu materii i energii w różnych mokradłach - od Arktyki do Centralnej Europy. Z okazji dnia mokradeł życzymy więc sobie, by bagna były mokre!
Projekt FORCE, którego partnerem jest IGF PAN, jest finansowany ze środków EOG.