Udział pracowników IGF PAN w Polar Night Week
W dniach 23-27 stycznia w Longyearbyen na Spitsbergenie (Svalbard) odbyła się piąta edycja SIOS Polar Night Week (PNW).
To coroczne wydarzenie dla społeczności SIOS (Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System), podczas którego są organizowane seminaria naukowe, spotkania grup roboczych i dyskusje plenarne.
Konferencja rozpoczęła się od uroczystej prezentacji raportu środowiskowego SESS Report 2022 (The State of Environmental Science in Svalbard – an annual report) otwartej dla wszystkich mieszkańców Svalbardu. W inspirujących wnętrzach Muzeum Svalbardu zaprezentowano sześć raportów z badań prowadzonych na Svalbardzie. Aż cztery raporty były prezentowane przez Polaków, w tym dwa przez dr. Adama Nawrota z IGF PAN.
Przez cały tydzień biorący udział w wydarzeniu pracownicy Instytutu byli zaangażowani we wszystkie aktywności podczas PNW: od udziału w spotkaniach grup roboczych SIOS, przez prezentację posterów, prezentację na seminarium (dr Zuzanna Świrad) i aktywne dyskusje. W środę pracownicy Instytutu poprowadzili warsztat o nauce obywatelskiej. Dr Zuzanna Świrad omówiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników konferencji, dr Agata Goździk zaprezentowała doświadczenia z realizacji pilotażowych projektów nauki obywatelskiej koordynowanych przez Instytut w ramach europejskiego projektu BRITEC, a dr Bartłomiej Luks moderował bardzo ciekawą dyskusję na temat możliwości wykorzystania tej metody w projektach badawczych prowadzonych przez członków SIOS.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania nowego polarnego projektu CRIOS (Cryosphere Integrated Observatory Network on Svalbard), finansowanego ze środków EOG. CRIOS jest koordynowany przez Uniwersytet Śląski, a Instytut Geofizyki PAN jest partnerem projektu. Za jeden z prowadzonych w ramach projektu monitoringów (Glacier and snow monitoring) będzie odpowiedzialny dr Bartłomiej Luks.