Debaty, seminaria, warsztaty zdominowały pobyt prof. Andrzeja Kijko w naszym Instytucie
Dyrektor Centrum Zagrożeń Naturalnych Uniwersytetu w Pretorii (RPA) przyjechał na zaproszenie Dyrekcji oraz Zakładu Sejsmologii.
Pan Profesor, swój miesięczny pobyt, dzielił pomiędzy Zakład Sejsmologii w Krakowie oraz siedzibę IGF PAN w Warszawie. W tym czasie nasi pracownicy i doktoranci mieli okazję do licznych dyskusji oraz warsztatów z oprogramowaniem do analizy hazardu sejsmicznego, lokalizacji źródeł sejsmicznych wraz z analizą błędów, a także optymalizacji sieci sejsmologicznych. Zagadnienia te idealnie wpisują się w strategię Instytutu w obszarze dotyczącym Zagrożeń Antropogenicznych oraz Naturalnych. Ponadto zwiększają kompetencje Instytutu w dziedzinie monitorowania i analizy zagrożeń sejsmicznych w rejonach powstawania obiektów krytycznych, takich jak elektrownie jądrowe, składowiska odpadów promieniotwórczych, kopalnie czy zapory wodne. Problematyka ta była też tematem otwartych seminariów, które odbywały się stacjonarnie w Krakowie oraz Warszawie, z transmisją on-line dla wszystkich pracowników i doktorantów. Pan Profesor miał okazję odwiedzić też Centralne Obserwatorium Geofizyczne w Belsku Dużym i zapoznać się m.in. z działalnością nowo powstałego laboratorium preparatyki i analizy próbek skalnych GeoBela
Wizyta Prof. Kijko zapoczątkowała proces przygotowania formalnej współpracy pomiędzy Instytutem Geofizyki PAN oraz Uniwersytetem w Pretorii, w zakresie dotyczącym śledzenia oraz badania geo-zagrożeń. Współpraca ta pozwoli na rozwój naukowy oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, przydatnych dla środowiska akademickiego oraz partnerów przemysłowych.