prof. piotr głowacki z wykładami na Syberii
Szef Zakładu Badań Polarnych i Morskich, był jednym z pięciu zagranicznych ekspertów prowadzących wykłady i zajęcia na Third International Summer School, w dniach 5-17 lipca, w Tomsk-Aktru w Rosji.
W warsztatach pt. “Natural and human environment of Arctic and Alpine areas: relief, soils, permafrost, glaciers,biota and life style of native ethnic groups in a rapidly changing climate”wzięło udział 41 uczestników (studentów, doktorantów i pracowników naukowych) z 12 krajów min. Australii, Brazylii, Czech, Danii, Finlandii, Polski, Rosji, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Prof. Piotr Głowacki został zaproszony do wygłoszenia wykładu otwierającego Warsztaty pt. „Svalbard – why it is an unique place in the European Sector of the Arctic ?”, w reprezentacyjnej sali Biblioteki Uniwersyteckiej.
Dwudniowa podróż (1500 km) przez Zachodnią Syberię do Stacji Terenowej Aktru odbyła się z przystankami w najważniejszych miejscach rzeki Ob i jej dopływów. W trakcie pobytu w stacji terenowej miały miejsce trzy sesje wykładowe i dwie plenerowe. W pierwszej całodniowej sesji glacjologiczno-geomorfologicznej, zaprezentowano formy i lodowce doliny Aktru do wysokości 3,5 tys. m n.p.m. W drugiej dotyczącej ekologii lądowej, przedstawiono zmiany przyrodnicze jakie miały miejsce w ostatnich 400 latach w tej dolinie. 14 lipca uczestnicy Workshopu opuścili dolinę Aktru udając się w górzysto- stepowy teren Kyzyl-Chin w pobliżu granicy z Mongolią, gdzie mieli możliwość zapoznania się z ciekawą geologią tego rejonu Ałtaju.