Przed nami 24. Festiwal Nauki – Instytut Geofizyki PAN wraz z projektem EDU-ARCTIC.PL przygotował ciekawe polarne propozycje!
Zachęcamy szkoły do zapisywania się na lekcje – 23 września proponujemy spotkanie
z najdziwniejszymi zwierzętami Arktyki (09:00), opowiemy o życiu i pracy na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (11:00), opowiemy o pracy meteorologa i nauczymy się rozpoznawać chmury (12:30).
W ramach „wieczorów z nauką” 25 września o 18:00 zapraszamy do … polarnego pokoju zagadek.
10 śmiałków zmierzy się w ciągu godziny z wieloma łamigłówkami logicznymi o tematyce polarnej. Będą szukać wskazówek i zagadek w pozornie zwyczajnym pokoju spotkań naukowych. Poznają specyfikę życia i pracy na dalekiej północy. Jeżeli lubicie niespodzianki, zaskakujące zwroty akcji
i przede wszystkim świetną zabawę – ten pokój jest dla Was! Jeżeli uda Wam się rozwiązać wszystkie zadania, dodatkowo otrzymacie unikalny prezent polarny, z którego będziecie mogli skorzystać jeszcze wiele razy po opuszczeniu naszego pokoju.
26 września nauka otwiera drzwi – zapraszamy na zajęcia w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze. W czasie tego spotkania uczestnicy będą mogli wziąć udział w różnych formach zajęć. W jednym z budynków w Obserwatorium w Świdrze, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań Arktyki, jak i sprzęt codziennego użytku niezbędny polarnikom do przetrwania w trudnych warunkach klimatu polarnego. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
Dodatkowo proponujemy zwiedzanie mini-muzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Przedstawimy historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, wyjaśnimy potrzeby prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym globie. Zaprezentujemy wybraną aparaturę pomiarową stosowaną do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych
i zanieczyszczeń powietrza.
Podczas wydarzenia będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen, popływać pontonem czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR.
Najmłodsi uczestnicy będą mogli układać puzzle polarne na czas i wziąć udział w grze terenowej. Starszych zaprosimy do udziału w quizach online. Na uczestników gier i quizów czekają nagrody (oczywiście polarne!).
Wszystkie informacje i zapisy (na lekcje oraz do Polarnego Pokoju Zagadek) znajdziecie Państwo na stronie Festiwalu: https://festiwalnauki.edu.pl/ .