Aktualności

10.042020

Dane i analizy klimatyczne za 200 punktów

Publikacja autorstwa dr. Tomasza Wawrzyniaka z Zakładu Badań Polarnych i Morskich i prof. Marzeny Osuch z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki ukazała się w czasopiśmie Earth System Science Data

W artykule A 40-year High Arctic climatological dataset of the Polish Polar Station Hornsund (SW Spitsbergen, Svalbard) opracowano 40-letnią serię pomiarów i obserwacji z monitoringu meteorologicznego prowadzonego w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego, położonej w południowo-zachodniej części Spitsbergenu - największej wyspy archipelagu Svalbard. Seria pomiarowa z Hornsundu jest unikatowa nie tylko ze względu na położenie stacji w Arktyce, w której dane in situ nadal pozostają rzadkością, ale przede wszystkim na to, iż w atlantyckim sektorze Arktyki zmiany klimatyczne są jednymi z największych na Ziemi. Zmiany średniej temperatury powietrza w Hornsundzie w okresie 1979-2018 wynoszą +1,14°C na dekadę i są ponad 6 razy większe niż zmiany globalne (+0,17°C/dekadę według danych z serwisu NOAA). Analizę zmienności i trendy zmian dla poszczególnych parametrów meteorologicznych w skali miesięcznej i rocznej przedstawiono stosując zmodyfikowany test Manna-Kendalla i metodę Sena. Zweryfikowana seria danych dobowych, miesięcznych i rocznych w postaci średnich i sum została udostępniona w repozytorium PANGAEA, dzięki czemu ma szansę trafić do jeszcze szerszego grona odbiorców. Parametry klimatologiczne jak temperatura powietrza, wilgotność względna, opad, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, usłonecznienie, zachmurzenie i widzialność, które zostały przedstawione w artykule, mają wiele implikacji środowiskowych i stanowią tło dla szeregu badań naukowych prowadzonych w rejonie Hornsundu i w całej Arktyce. Analizy danych odpowiadają równocześnie na społeczną potrzebę zrozumienia zmienności klimatu i jej wpływu na geoekosystemy.

Autorzy zapytani o przepis na 200-punktowy sukces, odpowiadają: Ta publikacja w dużej mierze powstała w Hornsundzie, co niewątpliwie jest wyjątkowe. Do tej pory słyszeliśmy, że nikomu nie udało się napisać publikacji na Stacji, bo nie sprzyjają temu warunki atmosferyczne i zmęczenie pracą w terenie. Jak widać – warto próbować nowych rzeczy i celować wysoko.

Gratulujemy i zapraszamy do lektury: https://www.earth-syst-sci-data.net/12/805/2020/

Poniżej grafika:

(a) Zmienność rocznej średniej temperatury minimalnej, średniej i maksymalnej w latach 1979-2018,

(b) Zmienność miesięcznej średniej temperatury minimalnej, średniej i maksymalnej w latach 1979-2018. Linie środkowe prezentują medianę, kółka odpowiadają wartości średniej, a górny i dolny bok odpowiadają 25. oraz 75. percentylowi.

Źródło: Wawrzyniak, T. and Osuch, M.: A 40-year High Arctic climatological dataset of the Polish Polar Station Hornsund (SW Spitsbergen, Svalbard), Earth Syst. Sci. Data, 12, 805–815, https://doi.org/10.5194/essd-12-805-2020, 2020.