Inauguracja projektu EDU-ARCTIC.PL
UNIWERSYTET POLARNY to nowa inicjatywa Instytutu Geofizyki PAN. Obejmuje zarówno wykłady popularnonaukowe w siedzibie Instytutu, wykłady plenerowe, jak i wykłady online.
Cykl 16 wykładów otwartych rozpoczęliśmy 21 listopada prezentacją pana prof. dr. hab. Pawła Rowińskiego, wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, który opowiedział o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu. Kilkadziesiąt osób, które gościliśmy w Instytucie z zainteresowaniem słuchało najpierw wykładu, a następnie gorącej dyskusji, która wywiązała się po wykładzie. Nie spodziewaliśmy się, że dyskusja potrwa półtorej godziny, a potem będzie kontynuowana w rozmowach kuluarowych nawet następnego dnia.
Wykłady otwarte realizowane są w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego DIALOG. W sposób popularnonaukowy, przystępny, a jednocześnie rzetelny będą przybliżać badania polarne w kontekście zjawisk z tego regionu, i współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, a także wpływu zmian zachodzących w Arktyce na warunki panujące w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Tematyka wykładów – z założenia polarna – obejmie zarówno kwestie przyrodnicze, jak i historyczne oraz kulturowe. Wykłady odbywają się raz w miesiącu.
Jeszcze w tym roku, w przedświątecznej atmosferze dowiemy się, jak wygląda Boże Narodzenie na dalekiej północy … i południu? Czy jest miejsce na tradycje: 12 potraw, opłatek i prezenty? A może nawet w Wigilię zimowników pochłania praca naukowa? Jak spędza się ten szczególny czas z dala od bliskich? O wszystkim opowie Dagmara Bożek, która gwiazdkę spędzała zarówno pod arktycznym, jak i antarktycznym niebem, polarniczka, pisarka, miłośniczka fok i zimnych klimatów.
Zapraszamy 11 grudnia o godzinie 19.00 do Południka Zero (ul. Wilcza 25 w Warszawie).
A na kolejne wykłady zaprosimy już w styczniu!