„A tu widzimy jak trzęsie się Ziemia na drugim końcu świata”, czyli oprowadzamy przewodników turystycznych po IGF PAN
Instytut Geofizyki PAN na mapie ważnych miejsc stolicy, o którym warto opowiedzieć turystom? Czemu nie! O tym, jak wiele ciekawych rzeczy robimy na Księcia Janusza, ale też w naszych obserwatoriach w różnych częściach Polski, przekonali się przewodnicy turystyczni.
W piątkowy poranek Instytut Geofizyki PAN odwiedzili niecodzienni goście - grupa przewodników z Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców, specjalizujących się w tematyce przemysłu warszawskiego oraz historii szkolnictwa wyższego i placówek naukowych na terenie Warszawy.
Podczas spotkania dr Jerzy Giżejewski przybliżył historię Instytutu, a także jego profil naukowy i główne zadania badawcze. Prof. dr hab. Janusz Borkowski opowiedział z kolei o badaniach prowadzonych w Zakładzie Fizyki Atmosfery, a dr hab. Grzegorz Lizurek oprowadził grupę po Centrum Danych Zagrożeń Antropogenicznych, przybliżając badania prowadzone w Zakładzie Sejsmologii.
„Możliwość poznania specyfiki Instytutu Geofizyki PAN była dla nas doskonałą okazją, aby u "źródła" zdobyć wiedzę, tak aby móc później przekazywać turystom oraz przyszłym przewodnikom po Warszawie informacje rzetelne, prawdziwe i aktualne - stanowiące przecież podstawę dobrego warsztatu przewodnickiego”, relacjonuje pan Artur Ponikiewski, Prezes Zarządu Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców, dodając: „TTPiK prowadzi cykl autorskich wycieczek „Tajemnice Warszawy” organizując zwiedzanie miejsc na co dzień całkowicie niedostępnych jak: fortyfikacje, zakłady przemysłowe, jednostki wojskowe, a także szlaki i trasy tematyczne, z których największym powodzeniem cieszą się: „Twierdza Warszawa”, „Warszawskie Podziemia”, „Przemysłowa Warszawa” i inne trasy specjalistyczne oraz tematyczne. TTPiK zajmuje się również kształceniem kadr obsługi ruchu turystycznego: przewodników, pilotów wycieczek oraz instruktorów turystyki kwalifikowanej”.