Aktualności

22.112024

Sukces naszej adiunktki w prestiżowym programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Z dumą informujemy, że dr Zuzanna Świrad z Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN została nagrodzona prestiżową nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki w 24. edycji tego programu. Nagroda w kategorii habilitacyjnej jest wyrazem uznania dla osiągnięć naukowych dr Zuzanny Świrad oraz jej wkładu w rozwój badań nad erozją brzegów morskich, które mają kluczowe znaczenie dla adaptacji wybrzeży do zmian klimatycznych.

Program L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki działa na rzecz promocji kobiet w nauce od 26 lat na świecie i od 24 lat w Polsce. W Polsce od początku programu wyróżniono już 129 badaczek. Tegoroczna gala odbyła się 20 listopada w Warszawie i zgromadziła przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz UN Global Compact Network Poland. Jednym z kluczowych celów programu jest zmniejszenie różnic w reprezentacji płciowej w nauce, oferując wsparcie utalentowanym badaczkom i promując ich osiągnięcia w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. 

Dr Zuzanna Świrad, prowadzi pionierskie badania nad zrozumieniem mechanizmów oraz czynników kontrolujących tempo oraz zróżnicowanie przestrzenne i czasowe erozji brzegów morskich. Jej celem jest opracowanie zaawansowanych metod automatycznego mapowania i rekonstrukcji długoterminowych zmian wybrzeży. Badania te mają istotne znaczenie w kontekście globalnego ocieplenia i zagrożeń dla  obszarów przybrzeżnych. W swojej pracy badawczej naukowczyni wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, takie jak skaning laserowy, fotogrametrię oraz analizę obrazów satelitarnych, co pozwala na precyzyjne monitorowanie zmian w środowisku. „Chciałabym, aby moje badania przyczyniły się do minimalizacji szkód powodowanych przez zmiany klimatyczne i pomogły w ochronie tych cennych ekosystemów.” - mówi badaczka. 
Na wybór naukowej ścieżki kariery dr Zuzanny Świrad, niewątpliwy wpływ miał staż w Instytucie Badań Polarnych im. Scotta w Cambridge, ale jej zainteresowanie tym obszarem badawczym pojawiło się już wcześniej, podczas udziału w XXXII Wyprawie Polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Wtedy to, po pierwszym roku studiów pracowała jako pomoc kucharza, ale miała możliwość kontaktu z dziką arktyczną przyrodą. Fascynacja tym surowym środowiskiem wywołała w niej pragnienie głębszego zrozumienia procesów geologicznych i przyrodniczych, które kształtują te unikalne krajobrazy. W 2018/2019 uczestniczyła w 43. Polskiej Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Wielokrotnie podróżowała również na Spitsbergen.  
Dr Zuzanna Świrad podkreśla znaczenie wsparcia dla kobiet w nauce i różnorodności płciowej w zespołach badawczych, które prowadzą do innowacyjnych rozwiązań i wszechstronnych badań. Jest zaangażowana w działania wspierające rozwój kobiet w nauce, jest członkinią sieci Women in Coastal Geosciences and Engineering oraz uczestniczy m.in. w programie MPOWIR (Mentoring Physical Oceanography Women to Increase Retention), który promuje kobiety w oceanografii fizycznej. 

Wyróżnienie dr Zuzanny Świrad jest powodem do dumy także dla Instytutu Geofizyki PAN. Serdecznie gratulujemy jej tego zasłużonego sukcesu i czekamy na kolejne odkrycia, które będą miały wpływ nie tylko na świat nauki, ale także na ochronę środowiska w obliczu globalnych wyzwań.