Konsorcjum ACTRIS Polska uzyskało dofinansowanie na działania w ramach ACTRIS ERIC
Decyzją Ministra Nauki Konsorcjum ACTRIS Polska ma zagwarantowane środki na realizację zobowiązań Polskie w ramach ACTRIS ERIC.
Minister Nauki zakwalifikował Instytut Geofizyki PAN do udziału w programie „Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej” i przyznał środki finansowe na realizację projektu ACTRIS (ang. Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) w wysokości 16 203 087,47 zł. Dofinansowanie przyznano na 5 lat, do końca 2028 roku.
Głównym celem ACTRIS ERIC i uczestniczącego w nim polskiego Konsorcjum jest tworzenie wysokiej jakości zintegrowanych zbiorów danych w obszarze nauk o atmosferze, zapewnienie dostępu do platform instrumentalnych oraz gromadzonych ustandaryzowanych danych obserwacyjnych.
Instytut Geofizyki PAN jest liderem konsorcjum ACTRIS Polska, które realizuje zadania w ramach Europejskiej Infrastruktury Badawczej ACTRIS ERIS. W kwietniu br. Komisja Europejska ustanowiła ACTRIS infrastrukturą ERIC, a obecnie decyzją Ministra Nauki przyznano środki na realizację zadań przez polskich badaczy. Będą one polegać na koordynacji, monitorowaniu i integracji rozproszonej infrastruktury badawczej do badania atmosfery i środowiska oraz tworzenia i udostępniania zbiorów danych o atmosferze, w ramach ACTRIS-ERIC, którego Polska jest członkiem.
W ramach tego przedsięwzięcia realizowane będą 4 zadania: 1. Zarządzanie i promocja; 2. Aerosol In Situ; 3. Aerosol Remote Sensing; oraz 4. Cloud Remote Sensing.
Dzięki statutowi ERIC, obecnie ACTRIS jest prawnie uznawany za Europejską Infrastrukturę Badawczą, co zapewnia mu stabilną strukturę prawną. ACTRIS ERIC zapewnia dostęp do całej gamy wysokiej jakości usług dla szerokiego grona użytkowników i potrzeb, jest otwarty do użytku naukowego, technologicznego i zorientowanego na innowacje za pośrednictwem uznanych na całym świecie obiektów krajowych. Placówki krajowe ACTRIS są zlokalizowane w 17 krajach ACTRIS ERIC: Austrii, Belgii, Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. Dzięki swojemu zaangażowaniu, członkowie ACTRIS uznają badania atmosfery i jakości powietrza za priorytet narodowy na co najmniej następne pięć lat, wspierając w ten sposób doskonałość naukową w całej Europie.
Polskie konsorcjum ACTRIS Poland, którego liderem jest IGF PAN, skupia się na budowie doskonałych stacji pomiarowych, zarówno takich o stałej lokalizacji, jak i platform mobilnych. „Chcielibyśmy, aby dziedzictwo wielu projektów ACTRIS było wykorzystane w Polsce przez środowisko naukowe oraz organy państwa odpowiedzialne za ochronę środowiska i klimatu” mówił dr hab. Aleksander Pietruczuk, gdy Komisja Europejska ustanowiła ACTRIS ERIC.
Konsorcjum ACTRIS Polska składa się z 7 jednostek naukowych (Instytut Geofizyki PAN – koordynator, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, IMGW PIB).