11.062024

Inspiruje nas siła kobiet – wykład prof. Moniki A. Kusiak

10 czerwca 2024 odbyło się na Uniwersytecie Gdańskim trzecie już spotkanie Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita. Została na nie zaproszona prof. Monika A. Kusiak, która wygłosiła wykład pt: „Co mają wspólnego obszary polarne z kosmosem”.

Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita zainicjował swoją działalność rok temu w Trójmieście, gdzie w niedawnych wyborach samorządowych prezydentkami zostały kobiety (prezydentką Gdańska jest Aleksandra Dulkiewicz, Sopotu – Magdalena Czarzyńska-Jachim, Gdyni – Aleksandra Kosiorek). Klub niezmiennie wspierany jest również przez mężczyzn, którzy wypełniają deklaracje członkowskie i aktywnie uczestniczą w jego spotkaniach. Są wśród nich m.in. rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Michał Markuszewski oraz rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde.

wykład prof. Kusiak

Prof. Monika A. Kusiak z prof. Ewą Łojkowską,  prezeską Klubu Kobiet FarU

Podczas wspomnianego wykładu Prelegentka opowiedziała nie tylko o badaniach księżyca, ale również zabrała słuchaczy w wirtualną podróż w obszary polarne, do Arktyki i na Antarktydę. Opowiedziała o tym, czym zajmuje się na co dzień – określaniu wieku Ziemi, czyli o czasie.

W następnej części spotkania opowieści z odległych i białych rejonów polarnych zastąpiły dźwięki muzyki, która pomogła uświadomić zebranym, jak ważny w naszym życiu jest czas. Wokalistki Studia Wokalnego UG pod artystycznym kierownictwem Krzysztofa Majdy zinterpretowały i odmieniły przez wszystkie przypadki słowo CZAS.

Spotkania Klubu Kobiet FarU odbywają się naprzemiennie na trzech Uczelniach Fahrenheita: Politechnice Gdańskiej, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersytecie Gdańskim. Zebranych wita za każdym razem prezeska Klubu Kobiet FarU, prof. Ewa Łojkowska, której towarzyszy wiceprezeska danej uczelni. Wiceprezeską Klubu z ramienia UG jest prof. Beata Możejko. Gośćmi specjalnymi spotkania byli m.in. rektorzy i prorektorzy Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej, dyrektorka CSW Łaźnia, prezeska Stowarzyszenia Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, prezydentka Lions Klub Amber, wiceprezeska Fundacji Theatrum Gedanense oraz zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

wykład prof. Kusiak

Podczas części wykładowej i artystycznej spotkania oraz w trakcie odbywającego się zaraz po nich networkingu zainteresowani mogli wypełnić deklaracje członkowskie uprawniające do wstąpienia do Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita. Wszystkie członkinie otrzymają niebawem zaproszenie na kolejne ciekawe wydarzenie organizowane przez to stowarzyszenie.

Tymczasem zachęcamy do śledzenia profilu Klubu na FB, na którym systematycznie pojawiają się informacje na temat samego stowarzyszenia oraz te związane ze środowiskiem kobiet w nauce: facebook.com/Klub-KobietFarU.

Działania Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita są związane z realizacją projektu MINDtheGEPs.