Aktualności

19.062024

Uroczystość wręczenia stypendium prof. Rybickiego

Dzisiejsza uroczystość wręczenia stypendium Profesora Kacpra Rafała Rybickiego była okazją do świętowania kilku sukcesów oraz jubileuszy 50-lecia pracy naukowej.

Do grona stypendystów, jako 16 nagrodzony dołączył dr Artur Marciniak z Zakładu Obrazowania Geofizycznego IGF PAN. Podczas uroczystości laureat wystąpił z prezentacją pt. „Time-laps geophysical Imaging in near-Surface Studies: Multimethod Approach”.

Do konkursu zgłoszono w 2023 roku dwóch kandydatów. Komisja wnikliwie przeanalizowała ich dorobek naukowy z trzech lat poprzedzających datę przyznania Stypendium tj. 2021-2023. Bardzo wysoko oceniono oba zgłoszone wnioski, jeśli chodzi o udział w realizacji projektów badawczych, otrzymane nagrody i wyróżnienia oraz aktywność popularyzującą naukę. Zwrócono uwagę na fakt, że dr A. Marciniak był bardziej aktywny (aż 11 razy) w prezentacjach wyników swoich badań na konferencjach zagranicznych i krajowych, gdzie 7 razy występował jako pierwszy autor prezentacji lub posteru. W dyskusji Członkowie Komisji podkreślili również, że stypendium prof. Kacpra Rybickiego w swoich zamierzeniach miało promować przede wszystkim młodych geofizyków u progu kariery naukowej. W wyniku głosowania Komisja zadecydowała o przyznaniu Stypendium im. Kacpra Rafała Rybickiego w roku 2023 dr. Arturowi Marciniakowi.

Dr Marciniak obronił w 2023 roku pracę doktorską pt. „The geophysical recognition of seasonally varying permafrost conditions in Hornsund, Svalbard, Spitsbergen” i został zatrudniony na stanowisku adiunkta. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych metod geofizycznych do wieloaspektowego obrazowania środowiska i struktur wieloletniej zmarzliny. Jako znaczące publikacje za ostatnie trzy lata (wg wymogów regulaminu konkursu) zostało wskazanych 8 prac współautorskich, w których dr Artur Marciniak 3 razy występuje jako pierwszy autor. Wszystkie prace posiadają dobry lub bardzo wysoki impakt faktor (od 1,3 do 7,3).

Stypendium zostało ufundowane przez profesora Kacpra Rafała Rybickiego. Wybitnego uczonego, geofizyka, autora wielu prac z zakresu sejsmologii teoretycznej oraz modelowania losów Ziemi i innych planet, długoletniego pracownika i dyrektora Instytutu Geofizyki PAN. Stypendium przyznawane jest młodemu (do 35 lat) pracownikowi naukowemu lub doktorantowi Instytutu Geofizyki PAN, za wybitne i twórcze prace badawcze z zakresu badań podstawowych w dziedzinie nauk o Ziemi, w dyscyplinie geofizyka, udokumentowane publikacją lub serią publikacji w okresie trzech lat poprzedzających datę przyznania Stypendium.

Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Druga część spotkania była dedykowana awansom naukowym. Tytuł profesora uzyskali w ostatnim roku naukowcy z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki:

  1. Prof. dr hab. inż. Marzena Osuch
  2. Prof. dr hab. Adam Piotrowski

Stopień doktora habilitowanego uzyskał dr hab. inż. Andrzej Górszczyk z Zakładu Obrazowania Geofizycznego.

Doktoraty obronili:

  1. Julia Rewers
  2. Brij Singh

Następnie Dyrekcja odczytała list gratulacyjny dla dr Beaty Latos, która uzyskała prestiżowy grant Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START.

Ostatnia część spotkania była dedykowana profesorom, którzy obchodzą jubileusz 50-lecia pracy naukowej: Prof. Piotrowi Głowackiemu z Zakładu Badań Polarnych i Morskich i prof. Jarosławowi Napiórkowskiemu z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki.

Okolicznościowe laudacje wygłosili dr Adam Nawrot o prof. Głowackim i prof. Adam Piotrowski o prof. Napiórkowskim.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.