Reprezentacja IGF PAN na spotkaniu Arctic Science Summit Week (ASSW)
W dniach 21-29 marca 2024 r. profesor dr hab. Piotr Głowacki oraz profesor dr hab. inż. Monika A. Kusiak wzięli udział w posiedzeniach konferencji Arctic Science Summit Week w Edynburgu, która odbywa się pod auspicjami International Arctic Science Committee (IASC), a spotkania odbywały się w kompleksie budynków uniwersyteckich.
Na posiedzeniach Forum of Arctic Research Operators (FARO) Polskę reprezentował Piotr Głowacki.
W tym roku tradycyjny cykl spotkań organizacji międzynarodowych związanych z Arktyką został rozszerzony o jednodniowy cykl wykładów w ramach tzw. Science Day, które odbyły się w centrum konferencyjnym w Dynamic Earth. Uczestnicy mieli także możliwość wzięcia udziału w sesjach naukowych w ramach Arctic Observing Summit 2024 (AOS) oraz spotkaniach 7 grup tematycznych w ramach IV International Conference on Arctic Research Planning (ICARP IV) Process 2022-2026. ICARP angażuje badaczy Arktyki, a także decydentów, rdzennych mieszkańców i inne osoby z całego świata zaangażowane w dyskusję na temat stanu nauki w Arktyce, miejsca jakie Arktyka zajmuje w systemach globalnych, a także rozważania luk w wiedzy i priorytetów naukowych, które powinno się zdefiniować w celu nakreślenia ścieżek badawczych. Cały ten proces ma przygotować środowisko do zbliżającego się Piątego Międzynarodowego Roku Polarnego (5th International Polar Year – IPY 2032/33).
Prof. Monika Kusiak jest reprezentantem Research Priority Team (RPT) numer 4: Scientific Cooperation and Diplomacy. Podczas spotkań wytyczono najważniejsze ścieżki działania i współpracy naukowej w obszarach Arktyki ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania rdzennych mieszkańców rejonów arktycznych. Poruszano również tematy geopolityczne, a także zaangażowania centrów badawczych i fundacji finansujących badania naukowe.
W roku 2030 planowana jest wspólna konferencja łącząca badaczy Arktyki (IASC) oraz Antarktydy (SCAR – Scientific Committee on Antarctic Research).