GEOGADKA - nowy projekt popularyzujący naukę w IGF PAN
Od listopada rozpoczęliśmy realizację nowego projektu popularyzującego naukę w naszym Instytucie. Projekt "GEOGADKA – Promocja geofizyki i nauk o Ziemi" ma na celu zwiększenie rozpoznawalności osiągnięć polskiej nauki, w szczególności geofizyki oraz zwiększenie poziomu zainteresowania nią społeczeństwa, a także wiedzy na temat jej znaczenia.
Dodatkowymi celami projektu jest budowanie pozytywnego wizerunku polskiej nauki i naukowców w społeczeństwie oraz promowanie geofizyki w mediach i budowanie kontaktów z mediami.
Popularyzacja badań geofizycznych w polskim społeczeństwie będzie realizowana poprzez organizację webinariów oraz przygotowanie 15 filmów eksperckich. Krótkie filmy nagrane przez doktorantów i młodych naukowców w lekkiej formie będą zachęcać młodych ludzi do wyboru naukowej ścieżki kariery. W ramach "Mobilnego Uniwersytetu Geofizycznego" organizowane będą zajęcia dla uniwersytetów III wieku, uniwersytetów dziecięcych, lokalnych stowarzyszeń i szkół. Podcasty będą dotyczyć najważniejszych i najbardziej aktualnych zagadnień w obszarze badań geofizycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian klimatu i ich skutków oraz geozagrożeń. Projekt jest skierowany do ogółu społeczeństwa i ma zasięg ogólnopolski. Przewidywana liczba odbiorców działań projektowych wynosi 25000 osób.
Główne rezultaty projektu:
- 15 podcastów
- 10 prelekcji
- 4 stoiska
- 7 filmów eksperckich "Geofizyka bez tajemnic"
- 20 filmów typu short
- 12 webinariów
- 3 press packi
- 1 wystawa
Serdecznie zachęcamy wszystkich naukowców zainteresowanych popularyzacją swoich badań do współpracy z Działem Komunikacji Naukowej i Edukacji przy realizacji podcastów, webinariów oraz filmów.
Projekt jest finansowany z Programu Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki” i będzie trwał dwa lata.