Festiwal Nauki - "Nauka otwiera drzwi - zwiedzanie Obserwatorium w Świdrze
W minioną sobotę, w ramach Festiwalu Nauki, który odbywa się w Warszawie po raz 27., można było odwiedzić Obserwatorium Geofizyczne w Świdrze.
W ramach wydarzenia „Nauka otwiera drzwi” kierownik Obserwatorium, dr Marek Kubicki, oprowadzał wycieczki po terenie placówki. Nie mogło obyć się bez wstępu historycznego, bo nie każdy wie, że Obserwatorium powstało w 1910 roku jako pierwsze obserwatorium magnetyczne na ziemiach polskich. Obecnie w Świdrze prowadzi się prace związane z elektrycznością atmosfery, a także kompleksowe pomiary meteorologiczne, zanieczyszczeń gazowych, aerozolowych i radioaktywnych powietrza.
Najpierw odwiedzający zwiedzali zabytkowy budynek, w którym mieści się minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Natomiast w pawilonie magnetycznym II, zwanym inaczej Domkiem Modrzewiowym, znajduje się wystawa poświęcona Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Tam zwiedzający poznali historię powstania stacji oraz elementy wyposażenia i sprzętu, jakim dysponowali polarnicy, a także dowiedzieli się, jak przeprowadzane są badania oceanograficzne na Spitsbergenie.
Dział Komunikacji Naukowej i Edukacji IGF PAN zapewnił atrakcje dla dzieci i rodziców. Jak na podobnych wydarzeniach edukacyjnych kolejki ustawiały się do gogli VR z filmami 360 ze Spitsbergenu. Graliśmy w polarne koło fortuny, oglądaliśmy wystawy zdjęć ze Spitsbergenu, były również megapuzzle i kolorowanki. Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotościankach przedstawiających niedźwiedzia i lisa polarnego.
Mimo że od rana pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu i w międzyczasie złapał nas nawet deszcz, to frekwencja dopisała. Mamy nadzieję, że wszyscy wyszli z nową dawką wiedzy.
Dziękujemy Wam za tak liczne przybycie!