Instytut Geofizyki jest członkiem Euro-Argo ERIC
8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Euro-Argo ERIC jest już trzecim konsorcjum Europejskiej Infrastruktury Badawczej (ERIC – European Research Infrastructure Consortium), w którym aktywnie uczestniczą naukowcy z naszego Instytutu.
Polska uczestniczy w programie ARGO od 15 lat. Instytut Oceanologii PAN, lider krajowych działań w tej infrastrukturze badawczej, z powodzeniem stosuje pływaki Argo nie tylko na otwartym oceanie, ale także na płytkich morzach jak Morze Bałtyckie. Od 2021 roku Instytut Geofizyki PAN dołączył do konsorcjum Argo-Polska.
Udział naszego instytutu w tym konsorcjum wiąże się z testami wykorzystania pływaków ARGO do pomiarów w środowisku fiordów polarnych. Jednym z głównych problemów, z jakimi można się napotkać w tych rejonach, jest cielenie się lodowców uchodzących do morza uniemożliwiający prace pomiarowe blisko lodowców. Procesy zachodzące na przedpolu lodowca są jednymi z bardziej dynamicznych i zmiennych procesów w trakcie ocieplenia się klimatu, słabo poznanych ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają odrywające się kilkudziesięciotonowe bryły lodu od klifów lodowych wysokich na kilkadziesiąt metrów. Naukowcy z obu instytutów będą sprawdzać możliwość wykorzystania pływaków Argo w takich badaniach. Prace będą prowadzone m.in. w rejonie fiordu Hornsund w oparciu o Polską Stację Polarną im Stanisława Siedleckiego zarządzaną przez IGF PAN.
Polecamy webinarium, które poprowadził w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL prof. Waldemar Walczowski z Instytutu Oceanologii PAN, koordynator Argo-Polska.