Wystawa „Zdrowe opalanie” i wykład popularnonaukowy w warszawskim Pawilonie Edukacyjnym Kamień
Serdecznie zapraszamy na wystawę „Zdrowe opalanie” wraz z wykładem inaugurującym, który odbędzie się 4 lipca o godzinie 18.00 w Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Wybrzeżu Puckim 1 w Warszawie. Prelekcję wygłosi dr inż. Agnieszka Czerwińska, fizyk z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki PAN.
Lato w pełni, więc warto uzupełnić wiedzę, jak się zdrowo opalać. Podczas wydarzenia organizowanego przez Instytut Geofizyki PAN będzie można się dowiedzieć:
- czym jest promieniowanie UV,
- i jaki jest jego wpływ na ludzkie zdrowie,
- co oznacza indeks UV,
- jakie zagrożenia wynikają z poparzeń słonecznych,
- a jakie są korzyści z rozsądnego opalania się,
- jaką rolę pełni witamina D w naszym organizmie,
- i dlaczego warto zadbać, aby nam jej nie zabrakło.
Wykład poprowadzi dr inż. Agnieszka Czerwińska, która naukowo zajmuje się słonecznym promieniowaniem UV – zarówno w aspekcie czysto geofizycznym (analiza krótko- i długofalowych trendów, modelowanie promieniowania UV), jak i w ujęciu interdyscyplinarnym (personalne dawki promieniowania UV o skuteczności biologicznej, wpływ na człowieka, bilansowanie negatywnych i pozytywnych skutków na zdrowie).
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zapisać się przez formularz: https://forms.gle/VzdWNP5W3WCLKMXR7.
Prelekcja będzie połączona z otwarciem wystawy „Zdrowe opalanie”, którą będzie można zwiedzać nieodpłatnie w Pawilonie Edukacyjnym Kamień do 30 lipca 2023.
Polecamy również naszą stronę poświęconą zdrowemu opalaniu: zdroweopalanie.igf.edu.pl.
Spotkanie jest organizowane jako część projektu Instytutu Geofizyki PAN „Fascynująca Ziemia”, który jest finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.
Wydarzenie zrealizowane w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” w Warszawie przy ul. Wybrzeże Puckie 1, wybudowanym w ramach projektu pn. „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” (WislaWarszawska.pl). Projekt został dofinansowany z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.