O Arktyce w białym domu
28 września ministrowie nauki z całego świata będą dyskutować w Waszyngtonie o zmianach w Arktyce.
Data nie jest przypadkowa – w tym dniu przypada rocznica historycznej wizyty Prezydenta Baracka Obamy na Alasce. To wyraz wzrastającej świadomości geopolitycznego, środowiskowego i gospodarczego znaczenia tego regionu.
Biały Dom zgromadzi ministrów nauki i urzędników wysokiego szczebla z krajów całego świata, a także przedstawicieli lokalnych grup, aby rozwinąć szeroką współpracę w ramach nauki, badań, obserwacji, monitorowania i udostępnianie danych w dłuższej perspektywie.
Polski, mającej ogromne tradycje i imponujący dorobek w zakresie badań arktycznych, rzecz jasna nie mogło w tym gronie zabraknąć – w spotkaniu bierze udział wiceminister nauki, prof. Teresa Czerwińska. W spotkaniu uczestniczyć będzie również Przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN oraz Centrum Studiów Polarnych – prof. Jacek Jania, a także Sekretarz Naukowy KBP PAN – dr hab. Michał Łuszczuk.
Wydarzenie koncentruje się wokół 4 głównych obszarów tematycznych:
- znaczenie arktycznych badań naukowych w skali regionalnej i globalnej;
- rozwijanie i integracja obserwacji naukowych w Arktyce, a także dzielenie się ich wynikami;
- wykorzystanie rezultatów badań naukowych w rozwiązywaniu problemów lokalnych Arktyki, a także w kształtowaniu strategii globalnych w odpowiedzi na zmiany klimatu;
- znaczenie badań polarnych w rozwoju edukacji w dziedzinie nauk przyrodniczych, inżynierii, techniki i matematyki oraz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego w procesy badawcze.
W Waszyngtonie nie zabraknie również istotnego wydarzenia związanego bezpośrednio z IGF PAN – tuż przed otwarciem obrad, w ramach towarzyszącego spotkaniu forum „Arktyczne badania naukowe motorem edukacji przyrodniczej i aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego” zaprezentowany zostanie rozpoczęty niedawno projekt EDU-ARCTIC – Innowacyjny program edukacyjny zwiększający zainteresowanie młodych ludzi naukami przyrodniczymi i badaniami polarnymi, którego Instytut jest liderem.
Projekt zakłada angażowanie i edukowanie obywateli, które jest kluczem do zrównoważonego rozwoju w regionie Arktyki i przygotowania następnej generacji do stawienia czoła wyzwaniom jutra.
Sczegóły wydarzenia:https://www.whitehouse.gov/blog/2016/05/13/white-house-arctic-science-ministerial-september-28-2016
Wydarzenie towarzyszące:https://www.arcus.org/meetings/2016/arctic-science-ministerial